Konzorcium Diem Association, ktoré v roku 2019 založila spoločnosť Facebook s cieľom vytvoriť novú kryptomenu, postupne ukončuje činnosť a svoje technológie predáva zhruba za 200 miliónov dolárov malej kalifornskej banke Silverage. Informovali o tom denníky The Wall Street Journal (WSJ) a Financial Times (FT), ktoré sa odvolávajú na zdroje oboznámené so situáciou.

Priznanie porážky

Americký internetový obor tak podľa FT priznáva porážku vo svojich kedysi rozsiahlych ambíciách v oblasti digitálnych platieb. Spoločnosť Facebook, ktorá sa vlani premenovala na Meta Platforms, predstavila plán na vytvorenie novej digitálnej meny v júni 2019.

Nová mena sa pôvodne mala volať libra, neskôr sa jej názov zmenil na diem. Projekt od začiatku čelil prekážkam. Plány Facebooku totiž vyvolali medzi regulátormi, centrálnymi bankármi a politikmi obavy, že nová digitálna mena by mohla destabilizovať menovú politiku, uľahčiť pranie špinavých peňazí a narušiť ochranu súkromia.

Podniky sa stiahli

Facebook spoločne s radom partnerov, vrátane spoločností Paypal, Mastercard či Visa, vytvoril pre správu projektu konzorcium Libra Association, ktoré sa neskôr premenovalo na Diem Association. Kvôli obavám z odporu regulátorov a politikov sa však niektoré podniky z konzorcia čoskoro po jeho vzniku stiahli.

Ďalšie dôležité správy

KK33 Peking -  Osoba s ochranným štítom na tvári kráča okolo olympijských kruhov v novinárskom tlačovom centre na zimné olympijské hry 2022 v Pekingu 19. januára 2022. V poradí XXIV. zimné olympijské hry sa v Pekingu uskutočnia od 4. do 20. februára 2022. Paralympijské hry prídu na rad  od 4. do 13. marca. FOTO TASR/AP
A person wearing a face shield walks past the Olympic rings inside the main media center at the 2022 Winter Olympics, Wednesday, Jan. 19, 2022, in Beijing. (AP Photo/David J. Phil
Neprehliadnite

Čína na olympiáde otestuje vlastnú digitálnu menu. Hovorí o kontrolovanej anonymite