Kryptomena dogecoin, ktorá pôvodne vznikla ako vtip, sa v stredu prudko posilnila. Podporilo ju oznámenie kryptomenovej burzy Coinbase, že sa ešte tento týždeň stane súčasťou jej pro platformy.

Cena dogecoinu vyskočila o tretinu. Podľa CoinMarketCap sa dogecoin okolo piatej popoludní stredoeurópskeho letného času predával s plusom takmer 33 percent po 0,419950 dolárov. Jeho trhová kapitalizácia stúpla na 54,44 miliardy dolárov (44,67 miliardy eur). Z tohto pohľadu je dogecoin aktuálne šiestou najväčšou kryptomenou na svete. Aj po aktuálnom prudkom posilnení sa je jeho cena ešte stále výrazne pod rekordným maximom 0,67 dolárov dosiahnutým začiatkom mája.

dogecoin
Neprehliadnite

Dogecoin je vtip, ktorý sa zmenil na miliardové aktívum

Dogecoin pôvodne vznikol ako vtip. V roku 2013 ho vytvorili softvéroví inžinieri Billy Markus a Jackson Palmer ako satirickú kryptomenu, ktorá sa vysmievala bitcoinu a ďalším kryptomenám a bombastickým vyhláseniam ich tvorcov a podporovateľov o zmene sveta. Dogecoin je pomenovaný po internetovom meme ,,doge" psa shiba inu. Popularitu získal predovšetkým vďaka podpore šéfa Tesly Elona Muska, ktorý ho často spomína na Twitteri, ale aj ďalších prominentov, ako sú raper Snoop Dogg alebo technologický miliardár Mark Cuban.

V stredu sa posilnili aj ďalšie kryptomeny. Bitcoin sa neskoro popoludní predával s plusom takmer 5 percent po 38 175 dolárov a ethereum so ziskom takmer 9 percent po 2796 dolárov.