Kryptomena dogecoin, ktorá pôvodne vznikla ako vtip, počas uplynulého týždňa vyskočila o viac než 400 percent a jej trhová kapitalizácia prekonala 40 miliárd dolárov (33,37 miliardy eur). Tento vývoj zvyšuje obavy, že na trhu kryptomien je bublina.

Dogecoin vytvorili v roku 2013 softvéroví inžinieri Billy Markus a Jackson Palmer ako zábavnú alternatívu k bitcoinu. Teraz jeho celková trhová hodnota podľa stránky CoinGecko prekonala 40 miliárd dolárov, pričom len v piatok (16. 4.) sa zvýšila o vyše 20 miliárd  dolárov. Cena dogecoinu sa v piatok ráno dostala na rekordných 32 centov, čo bol viac než dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim dňom.

bitcoin
Neprehliadnite

Záujem o kryptomeny na Slovensku v 1. štvrťroku vzrástol o takmer tretinu

Počas uplynulého týždňa sa dogecoin posilnil o 400 percent, keď jeho cena prvýkrát prekonala 10 centov len v stredu (14. 4.). V porovnaní s obdobím pred rokom, keď jeho cena predstavovala 0,002 dolára a trhová kapitalizácia 250 miliónov dolárov, vyskočil o 18-tisíc percent.

Medzi dôvody aktuálneho posilňovania dogecoinu patrí napríklad vstup na burzu spoločnosti Coinbase, ktorá prevádzkuje najväčšiu kryptomenovú burzu v USA. Tento vstup na burzu je považovaný za míľnik celého odvetvia a podporil aj najznámejšie kryptomeny. Cena bitcoinu vo štvrtok (15. 4.) prekonala 64-tisíc dolárov a cena etherea sa v piatok ráno na krátky čas prvýkrát dostala nad 2 500 dolárov. Z tohto pohľadu bol zvýšený dopyt po dogecoine pokračovaním kryptomenovej horúčky.

Tiež vzrástol záujem o dogecoin medzi používateľmi obchodnej platformy Robinhood. Robinhood vo štvrtok uviedla, že obchodovanie s kryptomenami na jej platforme zaznamenalo veľké výpadky spôsobené bezprecedentným dopytom. Medzičasom však problémy už odstránila. Prepokladá sa, že za aktuálnym vysokým záujmom o dogecoin sú opäť príspevky šéfa Tesly Elona Muska na Twitteri.