Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) neočakáva, že najnovší plán štátov zo skupiny G7 pritvrdiť v súvislosti s cenovým stropom na ruskú ropu zmení situáciu v ponuke ropy a ropných produktov. Povedal to šéf IEA Fatih Birol.

Štáty skupiny G7, Európska únia a Austrália zaviedli na ruskú ropu prepravovanú tankermi cenový strop na úrovni 60 dolárov za barel s cieľom obmedziť Moskve prílev peňazí na financovanie vojny na Ukrajine.

Birol na okraj samitu povedal, že zvýšené úsilie G7 vo veci dodržiavania cenového stropu by dodávky ropy a ropných produktov ovplyvniť nemalo. „Akékoľvek významné zmeny na trhu by sme tak ako vždy zverejnili v našich analýzach a správach. Momentálne však nevidím dôvod, aby sme naše analýzy o vývoji na trhu menili,“ povedal Birol.

Dodal, že cenový strop na ruskú ropu splnil hlavné ciele: ruská ropa prúdi ďalej, takže situácia na trhu sa nezhoršila, príjmy Ruska z predaja ropy však klesli. „Moskva zahrala energetickou kartou, tento krok jej však nevyšiel. Je však pravda, že v prípade cenového stropu sa objavili určité diery, určité problémy, ktoré je potrebné riešiť, aby toto opatrenie fungovalo lepšie,“ povedal šéf IEA.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Sankcie na export ruskej ropy fungujú, Moskva prichádza o miliardy dolárov