Český podnikateľ Daniel Křetínský kúpil zámok Marais s rozľahlým parkom a vodnou plochou v obci Le Val-Saint-Germain ležiacou 40 kilometrov juhozápadne od Paríža. Podľa zistenia denníka Le Monde tu má vzniknúť luxusný hotel s ponukou jazdeckých aktivít. Křetínskeho zástupca vo Francúzsku sa podľa denníka k transakcii nechcel vyjadriť.

Trojposchodové sídlo ukrýva stovku miestností vrátane slávnostnej sály s 24 stĺpmi v gréckom štýle. Zámok z 18. storočia posledných viac ako 100 rokov patrilo rodinám Frotier de Bagneux a de Pourtalès. Turistické prehliadky ani prenájmy na natáčanie filmov alebo súkromné ​​oslavy už ale nestačili na pokrytie nákladov na údržbu.

Panstvo bolo na predaj niekoľko rokov, podľa neoficiálnych informácií denníka Le Monde ho český miliardár na začiatku leta kúpil za približne 30 miliónov eur (734 miliónov korún).

Starosta obce Serge Deloges dúfa, že nový majiteľ do opravy zámku investuje, vráti mu jeho pôvodný lesk, a sídlo tak bude mať prínos aj pre Le Val-Saint-Germain a jeho obyvateľov. ,,Budú potrební zamestnanci a personál hotela, reštaurácie, záhradníci; na zámku by mohlo byť 400 pracovných miest," uviedol starosta.

Ďalšie dôležité správy

KK21 Záporožie - Na satelitnej snímke spoločnosti Maxar Technologies požiar kríkov pred areálom Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú okupuje ruská armáda na juhu Ukrajiny v pondelok 29. augusta 2022. Záporožskú atómovú elektráreň obsadili už v prvých týždňoch ruskej invázie na Ukrajinu ruské vojská, avšak naďalej ju prevádzkujú ukrajinskí pracovníci. Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii. Rusko a Ukrajina sa v posledných týždňoch začali navzájom obviňovať, že jadrovú elektráre
Neprehliadnite

Zelenskyj: Rusi nevpustili do záporožskej elektrárne zahraničných novinárov