Rusko prijme opatrenia na ochranu „ruských občanov v prípade vojenského konfliktu na východe Ukrajiny" a hrozby civilných obetí. V piatok to podľa agentúry Interfax povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Situáciu na demarkačnej línii na Ukrajine označil za „mimoriadne nestabilnú". Uviedol, že „dynamika vývoja tejto situácie a správania sa ukrajinskej strany vytvárajú nebezpečenstvo obnovenia nepriateľských akcií v plnom rozsahu". Vyhlásil tiež, že „ukrajinská strana, a to sa dá usúdiť podľa rôznych vyhlásení, úplne neodmieta myšlienku vojenského riešenia svojho vlastného problému s juhovýchodom Ukrajiny".

EBE 49 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin predsedá zasadnutiu Bezpečnostná rada Ruskej federácie prostredníctvom videokonferencie v prezidentskej rezidencii v obci Novo-Ogarjovo pri Moskve 18. februára 2021. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin chairs a Security Council meeting via video conference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Thursday, Feb. 18, 2021. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin zakázal vlastníctvo pôdy na Kryme tisíckam Ukrajincov a cudzincov

Peskov varoval, že v prípade obnovenia vojenských operácií v Donbase hrozí „katastrofa podobná Srebrenici". Vtedy už „žiadna krajina na svete nebude stáť bokom" a všetky vrátane Ruska prijmú opatrenia, aby sa tragédia ako v Srebrenici už nikdy nestala.

Agentúra Interfax uviedla, že na spresňujúcu otázku ukrajinských novinárov, prečo Kremeľ hľadá paralely medzi konfliktom na Ukrajine a v bývalej Juhoslávii, Peskov odpovedal, že „na základe nekontrolovaných akcií rôznych jednotiek ozbrojených síl Ukrajiny, na základe dominancie nacionalistických nálad, na základe podnecovania absolútnej nenávisti voči obyvateľstvu samozvaných republík Donbasu".

Agentúra Interfax Ukrajina pritom v piatok zverejnila vyhlásenie náčelníka generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl, v ktorom sa uvádza, že Ukrajina nezačne ofenzívu proti proruským separatistom, ktorí ovládajú dva regióny na východe krajiny.

WA 27 archív Brussels - Na archívnej snímke z 22. februára 2021 šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell počúva otázku počas príchodu na zasadnutie  s ministrami zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli. Borrell vyzval v piatok 26. februára 2021 na spoločné úsilie na obnovenie jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami, oficiálne známej ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA). FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, Feb. 22, 2021 file photo, European Union foreign policy chief
Neprehliadnite

Borrell: EÚ je vážne znepokojená pohybom ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny

„Oslobodenie dočasne okupovaného územia násilím nevyhnutne povedie k smrti veľkého počtu civilistov a obetiam v radoch vojenských zložiek, čo je pre Ukrajinu neprijateľné," uviedol vo svojom vyhlásení Ruslan Chomčak, náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Dmitrij Kozak, poradca ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý bol ruským vyjednávačom na rokovaniach s Kyjevom, vo štvrtok podľa agentúry AP varoval Ukrajinu pred použitím sily na opätovné získanie kontroly nad samozvanými republikami, kde má mnoho obyvateľov ruské občianstvo. Takýto krok by podľa Kozaka bol „začiatkom konca Ukrajiny".

AP pripomenula, že Kozak ako prvý v súvislosti s Donbasom spomenul riziko zopakovania tragédie podobnej masakre v Srebrenici.