Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) čelil na mimoriadnej schôdzi parlamentu odvolávaniu. Ako hlavný dôvod podania návrhu opozície, bola kauza miliónov eur z pandemickej pomoci, ktoré mal štát poslať schránkovým firmám.

Poslanci v rokovacej sále schválili aj procedurálny návrh podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO), aby sa rokovalo aj po 19. hodine večer.  Hlasovanie o tom, či minister Krajniak zostane vo funkcii ministra práce, bude až vo štvrtok na riadnej 48. schôdzi parlamentu.

Schôdzu po vystúpení predkladateľov aj Krajniaka prerušil Grendel do štvrtka rána na podnete Roberta Fica, predsedu strany Smer-SD, ktorý vyhlásil, že vyžadujú len úctu a rešpekt, ktorá sa im nedostáva. Následne schôdzu označil za ,,trápnu".

Mimoriadna schôdza pokračovala vo štvrtok, pričom do rozpravy sa už neprihlásil žiaden rečník a teda schôdza bola ukončená. Hlasovanie prebehlo na 48. schôdzi. Za hlasovalo 48 proti sa vyslovilo 78 poslancov, teda návrh neschválili.

Naživo z parlamentu

Hegerova vláda nesúhlasí

,,Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak nesie rozhodujúcu mieru zodpovednosti za systematický rozklad základných pilierov sociálneho štátu na Slovensku zo strany súčasnej vlády a koalície," konštatujú v odôvodnení návrhu.

Euro
Neprehliadnite

Štát poslal schránkovým firmám milióny eur z pandemickej pomoci

Vládny kabinet na rokovaní v stredu prijal nesúhlasné stanovisko k odvolaniu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) z funkcie. Návrh na odvolanie iniciovali opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR.

Systematický rozklad pilierov sociálneho štátu

Za opozíciu vystúpil bývalý minister práce Ján Richter, podľa ktorého Krajniak nesie mieru zodpovednosti za systematický rozklad pilierov sociálneho štátu na Slovensku. Uviedol to na mimoriadnej schôdzi, na ktorej plénum Národnej rady (NR) SR rokuje o návrhu opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi.

Richter hovoril, že samostatnou kapitolou zlyhania Krajniaka je príbeh tzv. Prvej pomoci pre zamestnancov, zamestnávateľov a živnostníkov. Ten je podľa neho označovaný, aj na základe medzinárodných porovnaní, ako jedna z najslabších, najzložitejších a najpomalších pomocí v rámci vyspelých krajín.

,,Naše volanie po výraznom zvýšení intenzity tejto pomoci pre všetky kategórie dotknutých ľudí a firiem medzičasom potvrdili prieskumy realizované zamestnávateľskými zväzmi, ako aj nezávislými odborníkmi," povedal Richter.

Kauze predchádzala analýza Transparency International

Na celú vec sa neprišlo náhodou, predchádzala tomu dôkladná analýza mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko. Tá spustila nedávno online aplikáciu Koronadotácie, ktorá zhŕňa údaje o prijímateľoch štátnej protipandemickej pomoci naprieč šiestimi dotačnými schémami.

Pomáha takto odhaľovať potenciálne podvody. Vďaka tomu sa Investigatívnemu centru Jána Kuciaka podarilo potvrdiť množstvo podozrivých firiem.

Viac sa dočítate v tomto článku

,,Odpoveďou na zúfalé volanie krachujúcich a prepúšťajúcich zamestnávateľov, ktorí nedostali žiadnu, alebo nie adekvátnu kompenzačnú pomoc od ministerstva, bola nedávna správa o pravdepodobnej defraudácií 24 miliónov eur zo štátnej prvej pomoci, ktoré mali len z jedného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Pezinku pristáť na účtoch zahraničných schránkových firiem bez reálnych zamestnancov," podotkol Richter.

Je podľa neho pravdepodobné, že prostriedky na záchranu firiem v kríze sa už nevrátia. ,,Je očividné, že ministerstvo pod vedením Krajniaka zanedbalo celý systém kontroly a prípad sa dlho snažilo zamiesť pod koberec," konštatoval Richter. Povedal, že neexistujú pochybnosti o nutnosti vyvodenia politickej zodpovednosti Krajniaka.

Richter pokračoval, že reálne kroky ministerstva pod vedením Krajniaka sú v rozpore s obsahom programového vyhlásenia vlády SR a deklarovanými volebnými prísľubmi hnutia Sme rodina, ktoré ho nominovalo do funkcie.

Na snímke poslanec NR SR Ján Richter (Smer-SD) počas rokovania 50. schôdze parlamentu na ktorej jediným bodom je návrh na odvolanie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milana Krajniaka 3. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian
Na snímke poslanec NR SR Ján Richter (Smer-SD) počas rokovania 50. schôdze parlamentu na ktorej jediným bodom je návrh na odvolanie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milana Krajniaka 3. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

,,Namiesto ochrany roky modelovaných parametrov sociálneho štátu a prijímania rýchlych a účinných riešení aktuálnych problémov v krízovej situácii, sme svedkami likvidácie už existujúcich istôt," komentoval. Dialóg sociálnych partnerov pod Krajniakovým vedením podľa neho zlyhal už na začiatku aktuálneho volebného obdobia. Predovšetkým z hľadiska obsahu, procesov, prístupu a komunikácie. Týkalo sa to nielen protipandemických opatrení, ale aj navrhovaných legislatívnych zmien.

Oslabenie pracovných práv a nárokov zamestnancov dosiahol Krajniak podľa Richtera zásahmi do zákonníka práce, znížením zákonom garantovanej minimálnej mzdy, znížením šiestich stupňov minimálnej mzdy podľa náročnosti práce, znížením príplatkov za prácu v noci, cez víkend, za nadčasy a tiež zrušením rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. ,,Len tieto kroky pripravili za minulý rok približne 1,2 milióna zamestnancov o takmer 900 miliónov eur," spomenul Richter.

Predseda Sme rodina Boris Kollár.
Neprehliadnite

B. Kollár: Plne stojím za ministrom M. Krajniakom, nie je zodpovedný za podvody

,,Rovnako slovenskí seniori, ktorým dávalo Sme rodina sľuby pred voľbami, boli okamžite po voľbách podvedení zrušením 13. dôchodku, čím boli ukrátení o vyše 280 miliónov eur. Ďalšiu ranu dostali seniori umožnením bezdôvodného vyhadzovania ľudí z práce po dosiahnutí veku 65 rokov a napokon znížením dôchodkov na rok 2022," kritizoval Richter.

Pokračoval, že rodiny sa dočkali zrušenia plošnej dotácie na obedy na každé dieťa na základnej škole a v poslednom ročníku materskej školy. Ďalej podľa neho rezort práce nereagoval dostatočne dobre na frustráciu rodín počas pandémie nového koronavírusu.

Dodal, že ďalším z príkladov nezvládania funkcie je neschopnosť Krajniaka reagovať na zdražovanie, keď rastú ceny energií, potravín a ďalších komodít. ,,Ani samotné ministerstvo doteraz nepredložilo ani jedno reálne riešenie," spomenul Richter.

Konal som do hodiny

Systém kontroly v prípade vyplácania Prvej pomoci bol nastavený a fungoval. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) zároveň konal do hodiny od zistenia, že existujú podozrivé platby. Šéf rezortu to uviedol v stredu v rozprave o návrhu na jeho odvolanie z funkcie. Opozícia mu vyčíta najmä milióny eur z pandemickej pomoci, ktoré mal štát poslať schránkovým firmám.

Krajniak zdôraznil, že na zistenia reagoval okamžite, do hodiny komunikoval s policajným prezidentom a na úrade práce v Pezinku sa zároveň uskutočnila kontrola, aby boli identifikované všetky podozrivé platby. Podotkol, že boli vykonávané aj kontroly vopred, nielen námatkové kontroly ex-post.

,,Na základe nastaveného systému kontroly boli tieto platby identifikované," tvrdí. Zároveň skonštatoval, že vo väčšine krajín bola pandemická pomoc vyplácaná na čestné vyhlásenie, a to práve preto, aby sa mohla vyplatiť čo najrýchlejšie.

Spolu podľa jeho slov ministerstvo vyplatilo pomoc na úrovni 3,3 miliardy eur. Krajniak tiež porovnal vyplácanie pomoci počas aktuálnej krízy a počas krízy v rokoch 2008 – 2010. ,,Naša vláda vyplatila na pomoc ľuďom v prvom roku a pol od začiatku ekonomickej krízy osemkrát viac peňazí ako vaša," vyhlásil.

Opozičný poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) poznamenal, že vláda pomáhala najmenej v rámci Európskej únie (EÚ), pričom poukázal aj na zadlženie.

,,Tiež sme sa dozvedeli, že systém bol nastavený správne, ale 24 miliónov eur vyletelo hore komínom a nič sa nestalo," reagoval na vystúpenie Krajniaka poslanec Smeru-SD Ľubomír Vážny.

Na snímke nezaradený poslanec NR SR Tomáš Valášek počas rokovania 28. schôdze parlamentu 4. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

S Kollárom by si mali spraviť poriadok, podľa Valáška môže Slovensko prísť o milióny eur