Krajiny západného Balkánu desaťročia vnímali Európsku úniu ako svätý grál. Väčšine z nich však sen o členstve v nej uniká, a preto sa začínajú obzerať po alternatívach, píše agentúra Bloomberg.

Ľudia v Albánsku, Srbsku, Severnom Macedónsku, Bosne a Hercegovine a Čiernej hore začali tento rok svoje rozčarovanie vyjadrovať oveľa hlasnejšie. „Z prieskumov vyplynulo, že za posledných 18 mesiacov podpora EÚ v našej krajine aj v regióne klesla,“ ozrejmil prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski. Podľa neho má na tom najväčší podiel Brusel, pričom dodal, že jeho krajina nevidí žiadny pokrok v rámci procesu európskej integrácie.

EÚ si tento trend uvedomuje, a preto na utorok naplánovala summit v Tirane, ktorého sa zúčastnia lídri 27 členských krajín. Cieľom je ukázať regiónu, že EÚ stále verí v to, že balkánske krajiny sa jedného dňa stanú jej súčasťou.

Miesto pre krajiny s nekalými úmyslami

Sťažnosti sa začali kopiť aj zo strany krajín, v ktorých je podpora EÚ aj naďalej vysoká. Dokonca aj Európsky parlament pokarhal lídrov EÚ za to, že sa im nedarí splniť dlhoročné sľuby.

Slabá činnosť a dôveryhodnosť EÚ vytvorili podľa europarlamentu za posledných pár rokov akési vákuum, ktorým uvoľnili priestor pre Rusko, Čínu a iných tretích hráčov s nekalými úmyslami.

Byť z únijného kola von znamená zaostávať ekonomicky. Životný štandard bol v šiestich balkánskych krajinách, ktorým sa nepodarilo vyhrať členstvo, na úrovni pod 50 percentami priemeru v EÚ, zatiaľ čo 12 bývalých komunistických krajín, ktoré sa k bloku pridali od roku 2004, túto úroveň prekročilo.

Stagnujúce rozširovanie

Odkedy v roku 2013 do EÚ vstúpilo Chorvátsko, tak nemá EÚ žiadnych nových členov.

Vinu za nedostatok pokroku v tejto oblasti by však mal niesť hlavne blok, myslí si politológ Ljupco Popovski.

Chýbajúca veľká odmena prinútila ľudí hľadať nejaké okamžité prínosy a to aj napriek tomu, ak sú menšie, vysvetľuje na záver.

Ďalšie dôležité správy

PK 54 Madrid - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa prihovára počas tlačovej konferencie na konci summitu NATO v Madride 30. júna 2022. Stoltenberg oznámil, že Švédsko a Fínsko budúci utorok podpíšu protokoly o pristúpení k Severoatlantickej zmluve. Ide o krok potrebný pre oficiálny vstup do NATO. FOTO TASR/AP

NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks during a media conference at the end of a NATO summit in Madrid, Spain on Thursday, June 30, 2022. North Atlant
Neprehliadnite

NATO sa obáva že krajinám západného Balkánu dôjde trpezlivosť, čo povedie k ich nestabilite