Rusku hrozia „veľmi vážne následky", ak jeho vojská napadnú Ukrajinu, povedala v nedeľu britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová počas stretnutia s jej rezortnými kolegami z členských štátov skupiny G7 v Liverpoole. Informoval o tom agentúra AFP.

„Krajiny G7, ktoré sú dokopy zodpovedné za viac než 50 percent svetového hrubého domáceho produktu, dali jednotným hlasom veľmi jasne najavo, že vpád (Ruska) na Ukrajinu bude mať pre Rusko veľmi vážne následky," priblížila Trussová.

Moskva tvrdí, že sa len bráni

Rusko tvrdí, že masívne nasadenie jeho vojakov je obranným manévrom proti možnému ďalšiemu priblíženiu Ukrajiny - niekdajšej sovietskej republiky - smerom k NATO.

WA 26 Gadžijevo - Ruské jadrové ponorky Knieža Vladimir a Jekaterinburg kotvia na námornej základni v ruskom meste Gadžijevo v utorok 13. apríla 2021. Moskva posiela k západným hraniciam Ruska vojakov na
Neprehliadnite

Rusko uzavrelo takmer 70 percent Azovského mora pre manévre, tvrdí Kyjev

Trussová sa ešte pred zasadnutím ministrov G7 v sobotu stretla so svojim americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom a obaja varovali Kremeľ pred „vážnymi následkami", ak by ruské vojská napadli Ukrajinu. Trussová a Blinken sa tiež zaviazali podporovať Ukrajinu.

Spojené štáty vysielajú do Kyjeva a Moskvy svoju zástupkyňu

Americký rezort diplomacie v sobotu večer navyše oznámil, že na Ukrajinu a do Ruska vycestuje budúci týždeň námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti Karen Donfriedová.

Námestníčka bude v Kyjeve a Moskve od pondelka do stredy, pričom v oboch metropolách sa stretne s vysokými vládnymi predstaviteľmi a „upevní záväzok Spojených štátov týkajúci sa suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny".

EBE 9 Moskva - Konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny sa podobá na genocídu, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videostretnutia s členmi prezidentskej rady pre ľudské práva v Moskve 9. decembra 2021. Putin položil otázku týkajúcu sa diskriminácie rusky hovoriaceho obyvateľstva za hranicami Ruska.
Neprehliadnite

NATO by malo oficiálne zrušiť rokovania o vstupe s Ukrajinou a Gruzínskom, žiada Moskva