Dohodu o globálnej minimálnej firemnej dani sa nakoniec podarilo uzatvoriť. Uviedla to v piatok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) so sídlom v Paríži.

K dohode, ktorá daň pre nadnárodné korporácie stanovuje na úrovni 15 percent, došlo po tom, ako ju podporili Írsko, Maďarsko a Estónsko.

Dohoda by tak mala ukončiť štyri desaťročia trvajúci boj o zahraničné investície prostredníctvom tlačenia firemných daní na čo najnižšiu úroveň. Veľké korporácie si práve vďaka nízkym daniam v takýchto štátoch stanovovali formálne sídlo.

Okrem 15-percentnej minimálnej dane dohoda zároveň stanovuje, že nadnárodné spoločnosti ju budú platiť tam, kde reálne podnikajú.

Celkovo dohodu podporilo 136 krajín, informovala OECD. Ako dodala, ich súhlas znamená, že dohodu o globálnej minimálnej firemnej dani podporili štáty, ktoré sa na svetovom hrubom domácom produkte podieľajú 90 percentami.

„Dnes sme urobili ďalší dôležitý krok smerom k väčšej daňovej spravodlivosti," uviedol pre agentúru Reuters nemecký minister financií Olaf Scholz.

Rovnako sa vyjadrili aj britský a francúzsky minister financií Rishi Sunak a Bruno Le Maire. Podľa Sunaka krajiny sa tak nasmerovali k spravodlivejšiemu daňovému systému, v ktorom veľkí nadnárodní hráči budú platiť spravodlivú časť daní v každej krajine, v ktorej pôsobia.

Le Maire dodal, že táto dohoda otvára cestu k skutočnej daňovej revolúcii pre 21. storočie. „Konečne budú digitálne giganty platiť spravodlivú časť dane v krajinách vrátane Francúzska, v ktorých podnikajú," uviedol francúzsky minister financií.

JB 11 Londýn - Prezident Euroskupiny Paschal Donohoe pózuje počas summitu ministrov financií skupiny G7, siedmich najvyspelejších ekonomík sveta, v Londýne 5. júna 2021. Akákoľvek finálna dohoda o reforme globálnych pravidiel o zdaňovaní firiem musí zohľadňovať potreby ako veľkých, tak aj menších krajín. Uviedol to v reakcii na dohodu ministrov financií siedmich najsilnejších ekonomík sveta (G7) írsky minister financií Paschal Donohoe. Ministri z G7 podporili zavedenie minimálnej globálnej daňov
Neprehliadnite

Návrh na zavedenie globálnej dane je podľa írskeho ministra financií len ukazovateľ smeru