Americký súd v utorok schválil reorganizačný plán skrachovanej investiční banky Lehman Brothers Holdings a umožnil jej opustiť začiatkom budúceho roka bankrotový režim. Pád Lehman Brothers v polovici septembra 2008 bol najväčším bankrotom v dejinách USA a spustil globálnu finančnú krízu.

Banka čaká, že začiatkom budúceho roka začne postupne vyplácať veriteľov z výnosu z predaja aktív v celkovej odhadovanej hodnote 65 miliár dolárov (48,6 mld. €). Banka už predala či uzatvorila množstvo aktivít a so súhlasom súdu môže v súčasnosti prikročiť k ukončovániu a predaju zvyšných operácií, uviedla agentúra Reuters.

Kedysi štvrtá najväčšia investičná banka v USA aktuálne len formálne zastrešuje zvyšné aktíva bývalého globálneho giganta. Sudca manhattanského súdu James Peck, ktorý dnes schválil plán dohodnutý medzi bankou a veriteľmi, dozeral nad operáciami banky v bankrotovom režime vyše tri roky.

Akcionári banky, ktorých akcie dosiahli vo februári 2007 maximum na úrovni presahujúcej 86 dolárov, nedostanú z likvidácie nič, čo je typické u bankrotov. Nepoistení veritelia získajú v závislosti na typu úveru 21,1 až 27,9 centov na každý dolár pohľadávky. Celkovo pohľadávky veriteľov dosahujú 450 miliárd dolárov (336 mld. €). Reorganizácia ubrala z aktív banky vyše 1,5 miliardy dolárov na platbách právníkom a poradcom a ďalších výdavkoch.

Foto na titulke - Flickr