Variant omikron sa infikuje až 70-násobne rýchlejšie ako delta, tvrdí štúdia Hongkonskej univerzity. Rýchle šírenie vírusu v pľúcach sa totiž zistilo už 24 hodín po nákaze.

Na druhej strane replikácia najnovšieho variantu koronavírusu v pľúcnom tkanive človeka je viac ako desaťnásobne menej efektívna ako u pôvodného kmeňa, čo môže naznačovať, že priebeh ochorenia bude miernejší. Vyplýva to zo štúdie Hongkonskej univerzity uskutočnenej na základe poznatkov juhoafrických lekárov, o ktorej informovala agentúra Bloomberg.

Štúdia Hongkonskej univerzity naznačujúca, že variant omikron sa rýchlejšie prenáša z človeka na človeka, ale nepoškodzuje ľudské pľúca tak veľmi ako jeho predchodca, v súčasnosti prechádza expertným konaním, aby mohla byť publikovaná v niektorom z odborných časopisov, a Bloomberg nemal prístup k jej plnému zneniu.

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Omikron bude dominantným variantom v Únii už v januári, povedala Leyenová

Omikron je už v najmenej 77 krajinách sveta

Vedci sa v súčasnosti urýchlene pokúšajú zistiť, aký nákazlivý, silný a odolný voči vakcínam omikron je. Tri týždne po tom, čo sa na juhu Afriky objavili prvé prípady nákazy, sa najnovší variant koronavírusu rozšíril už do najmenej 77 krajín sveta, takže štúdia hongkonských vedcov možno potvrdí pozorovania z klinickej praxe, že priebeh ochorenia, ktoré nový variant spôsobuje, je mierny a nevyžaduje si hospitalizáciu infikovaných osôb.

Nový variant môže spôsobiť kolaps zdravotníctva

Z hongkonskej štúdie tiež vyplýva, že aj keď  sa s konečnou platnosťou potvrdí, že priebeh ochorenia spôsobeného omikronom je menej závažný, jeho bleskové šírenie môže viesť k preťaženiu zdravotníckych zariadení na celom svete, a preto ho netreba brať na ľahkú váhu.

JB 25 Chang-čou - Zdravotná sestra vyberá balenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinovac počas očkovania vo vakcinačnom centre v čínskom meste Chang-čou 23. marca 2021. Čínska biofarmaceutická spoločnosť Sinovac oznámila, že jej vakcína CoronaVac proti ochoreniu COVID-19 je bezpečná a účinná aj u detí vo veku od troch do 17 rokov. Informovala o tom v utorok agentúra AP. FOTO TASR/AP

A nurse takes out pack of doses of Sinovac COVID-19 vaccine from a refrigerator at a com
Neprehliadnite

Najrozšírenejšia vakcína na svete neponúka takmer žiadnu protilátkovú ochranu voči omikronu