Viceprezident Pfizeru Ralf Rene Reinert  pre Bloomberg povedal, že dáta o tom, do akej miery bude vakcína poskytovať ochranu pred omikronom ukážu v priebehu dvoch alebo troch týždňov výsledky tetov.

Švédsky úrad verejného zdravotníctva odporučil v stredu dočasne do 1. decembra pozastaviť očkovanie proticovidovou vakcínou od spoločnosti Moderna pre ľudí mladších ako 30 rokov.
Neprehliadnite

Moderna so Sputnikom pokorili v účinnosti lídra Pfizer. Čo spôsobí omikron, je otázne

„Nepredpokladáme, že by malo dôjsť k nejakému výraznému zníženiu účinnosti (našej vakcíny)," uviedol Reinert v rozhovore pre televízny kanál Bloomberg, pričom zdôraznil, že zatiaľ ide len o predpoklad. „Dáta budeme mať k dispozícii v priebehu pár týždňov, dodal."

Vedci zatiaľ silu omikronu úplne nepoznajú

Viaceré farmakologické spoločnosti a verejní činitelia sa ohľadom účinnosti jestvujúcich vakcín snažia upokojovať verejnosť aj napriek tomu, že vedci ešte presne nepoznajú silu a infekčnosť  omikronu, ani jeho odolnosť voči existujúcim vakcínam. Obavy vo vedeckej obci vyvoláva najmä počet mutácií na glykoproteínových výbežkoch (peplomérach, spikoch) nového variantu, ktoré vírus využiva na prienik do buniek.

WA 22 Amsterdam - Cestujúci sedia v lietadle spoločnosti KLM, ktoré pristálo z Kapského Mesta v Amsterdame v piatok 26. novembra 2021. Lietadlo čakalo na okraji pristávacej dráhy štyri hodiny v dôsledku testovania pasažierov na novoobjavený variant koronavírusu B.1.1.529. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok označila novoobjavený variant koronavírusu za
Neprehliadnite

Šíreniu omikronu nezabránite. WHO kritizuje krajiny za zavedenie obmedzení

Vývoj dvoch modifikácií

Firma Pfizer už začala vyvíjať dve modifikácie svojej vakcíny po tom, čo sa vo svete objavili koronavírusové varianty beta a delta, pričom v oboch prípadoch dospela k záveru, že dostatočnú ochranu proti nim poskytuje aj pôvodná vakcína. Teraz je na vedcoch, aby posúdili, či to platí aj pre variant omikron. „Nezačíname od nuly. Vieme čo máme robiť," doplnil Reinert. 

moderna
Neprehliadnite

Ak na Omikron nezaberú súčasné vakcíny, nová už je na ceste