Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v Bratislave podpísali deklaráciu o prehĺbenom dialógu medzi SR a Nemeckom na roky 2022 až 2024. Na základe tejto deklarácie SR a Nemecko do konca roka prijmú aj akčný plán, ktorý sa bude týkať konkrétne jednotlivých oblastí spolupráce.

Ministri počas dňa rokovali aj o dianí na Ukrajine, slovenskom predsedníctve vo Vyšehradskej štvorke či západnom Balkáne.

Krajiny spája hodnotové puto

V deklarácii podľa Korčoka podčiarkujú princípy spolupráce, ktoré sú teraz v medzinárodnej politike pošliapavané, vrátane medzinárodného práva a princípov právneho štátu.

„Pre Slovensko je Nemecko strategický partner. Spája nás silné hodnotové puto, spoločný pohľad na mnohé témy vrátane rešpektovania ľudských práv a demokracie, právneho štátu, posilňovania mieru a bezpečnosti nášho kontinentu," povedal Korčok.

Tri základne piliere

Pripomenul, že Nemecko je najvýznamnejším hospodárskym partnerom Slovenska. Vzájomný obchod za minulý rok dosiahol objem takmer 36 miliárd eur. Na SR pôsobí viac ako 600 nemeckých firiem, ktoré zamestnávajú dovedna viac než 150-tisíc ľudí. „Nemecký kapitál hrá dôležitú úlohu v rozvoji strojárstva a automobilového priemyslu," povedal.

Tieto dva piliere boli v posledných mesiacoch podľa neho posilnené aj o tretí – vojensko-obrannú spoluprácu. Baerbockovej sa poďakoval za prítomnosť systémov protivzdušnej obrany Patriot na Slovensku vrátane obslužného vojenského personálu, čím sa podľa neho výrazne posilnila obranyschopnosť krajiny.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke vpravo nemecký kancelár Olaf Scholz a vľavo predseda vlády SR Eduard Heger počas ich stretnutia v Úrade spolkového kancelára 13. júna 2022 v Berlíne. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nemecko chce posilniť svoju vojenskú rotu na Slovensku