Ubehlo už osem rokov, odkedy eurozóna naposledy prijala nového člena - pobaltský štát Litvu. Rozširovanie bude pokračovať, pričom najnovším ašpirantom je Chorvátsko. Krajina, ktorej ekonomika je vo veľkej miere závislá od zahraničných návštevníkov, a to vrátane Slovákov, sa ponáhľa s prijatím eura ako národnej meny. S kunou sa rozlúči už od 1. januára 2023.

Európska komisia dospela k záveru, že Chorvátsko spĺňa nielen kritérium cenovej stability, ale aj ostatné konvergenčné kritériá, pričom právne predpisy sú plne v súlade s európskymi požiadavkami. Chorvátsko sa tak stane 20. členom eurozóny.

Tento krok uľahčí aj zlacní platby v Chorvátsku každému bežnému človeku, no má to aj globálny dosah, pretože finančnému systému poskytne záchrannú sieť v prípadných budúcich krízach. Cieľom krajiny, kde medzi hlavné turistické atrakcie patrí Split či Dubrovník na pobreží Jadranského mora, je aj vstup do schengenského priestoru, ktorý odstraňuje bariéry v cestovaní po Európe.

Dostatočne synchronizovaná

Chorvátsko začalo presadzovať euro hneď po tom, keď v roku 2013 vstúpilo do Európskej únie – bol to krok, ktorý bol odložený v dôsledku krvavých vojen v 90. rokoch, ktoré spôsobil rozpad Juhoslávie.

Európska centrálna banka (ECB) vo svojej správe uviedla, že chorvátska ekonomika zostala dostatočne synchronizovaná so zvyškom eurozóny, a to aj napriek prudkému nárastu inflácie a verejného dlhu v dôsledku pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa