Francúz Amélio Malva Laurent Bilot-Magé je konečným majiteľom viac ako 760 zlúčených slovenských firiem. Ich sumárny daňový dlh je vyše 23 miliónov eur. Vyplýva to z analýzy Finstatu.

Podnikanie Francúza na Slovensku je viac ako zaujímavé. Pochádza z predmestia francúzskeho Lyonu. Podľa obchodného registra je jednou z jeho spoločností, ktorá pohlcuje iné firmy, eseročka Relco so sídlom v Modre. S Relco splynula viac ako tridsiatka firiem, medzi inými aj LTB Rent Ladislava Bašternáka.

Okrem Relca figuruje meno Francúza v registri ešte pri ďalších dvoch firmách ALEXANDRA & BV a JUVENUS. Sú nástupcami mnohých firiem a hoci nemajú žiaden daňový dlh, podľa Finstatu spoločnosti, ktoré zanikli zlúčením, mali spolu miliónové podlžnosti.

„Suma dlhov všetkých spoločností s konečným majiteľom Bilot-Magé je viac ako 23 miliónov eur, pričom za každú firmu sme brali maximálnu výšku dlhu od septembra 2014,“ uviedla analytička Monika Ondrušeková z Finstatu. S Francúzom sa TRENDU nepodarilo spojiť.

Zahraniční majitelia

Okrem Francúza zo spoločnosti Relco sú v obchodnom registri aj ďalšie cudzokrajne znejúce mená, ktoré sú na Slovensku vlastníkmi desiatok firiem. Napríklad do firmy JT COMPANY INVEST sa zlúčilo postupne až 166 iných spoločností. Vlastní ju Marinel Marian Ciuci z Rumunska. Na druhom mieste v rebríčku zlučovania je podľa Finstatu firma DANO s.r.o., ktorá je nástupcom až 115 spoločností. Aj táto spoločnosť má zahraničného majiteľa, ktorým je Carlos Alejandro Maravilla Ramirez z USA.

Najvyšší daňový dlh spomedzi spoločností, ktoré boli zlúčené má spoločnosť CPD - Czech Petro Distribution s. r. o. vo výške takmer 12 miliónov eur. Táto spoločnosť nemá zverejnenú žiadnu závierku od roku 2012, takže nie je možné o jej veľkosti alebo stave nič povedať. Nástupcom tejto spoločnosti je Ice Distribution s.r.o., ktorá bola ďalej zlúčená, konečným majiteľom týchto nástupníckych firiem je Ivan Gochev z Bulharska.

Konečným majiteľom 760 slovenských firiem je Francúz z predmestia Lyonu

Jedna z najpopulárnejších adries, kde zlúčené firmy končia, je Okružná 3239 v Modre Zdroj: Google Maps

DANO spolu s ďalšími firmami sídli na adrese Okružná 3239 v Modre. Adresa je známa aj z niekoľkých politických káuz, keď na nej práve cez zlučovanie skončili zvučné firemné mená. Celkovo na tejto adrese sídli podľa Finstat až 46 nástupníckych spoločností, ktoré boli neskôr taktiež zrušené zlúčením. I keď treba uviesť, že nástupcami zlúčených firiem nie sú vždy len podozrivé spoločnosti.

Firmy, ktoré boli zrušené zlúčením pôsobili vo viacerých odvetviach hospodárstva. Najväčší počet pôsobil v maloobchode, avšak podľa Finstatu viac ako 3-tisíc firiem, ktoré zanikli zlúčením, nemá uvedené odvetvie, v ktorom pôsobí.

Populárne zlučovanie

Zánik firiem formou zlúčenia sa na Slovensku teší stále väčšej obľube. Často sú medzi takto zavretými firmami tie s daňovým dlhom, ale aj také, ktorých činnosť vyšetruje polícia. Záväzkov sa často snažia zbaviť tak, že splynú s prázdnymi schránkami bez majetku. Konateľmi sú biele kone, prípadne občania inej štátnej príslušnosti, ktorí sú nekontaktovateľní.