Americká Komisia pre cenné papiere (SEC) by si podľa šéfa automobilky Tesla Elona Muska mala viac všímať rastúceho záujmu vstupovať na burzu prostredníctvom firiem označovaných ako SPAC. Teda prázdnych podnikov založených len na účely akvizícií. Uviedla to agentúra Reuters.

Majú dôležitú úlohu v tom, aby verejnosť nebola podvedená. Ale podľa môjho názoru sú niekedy príliš blízko k hedgeovým fondom z Wall Street," napísal Musk na Twitteri o úlohe SEC. „Je zvláštne, že viac nerobí vo veci niektorých spoločností SPAC," dodal.

Agentúra Reuters v utorok informovala, že SEC zvažuje ďalšiu reguláciu firiem SPAC. Iniciálové skratkové slovo, ktorým sa tieto firmy označujú, vychádza z anglických slov Special Purpose Acquisition Companies. Regulátor si chce okrem iného ujasniť, za akých okolností majú nárok na právnu ochranu.

Elon Musk
Neprehliadnite

Zákazníci si už môžu kúpiť Teslu za bitcoin, informoval Musk

Musk sa v minulosti dostal do sporu s burzovou komisiou už niekoľkokrát. V roku 2018 prekvapil finančné trhy, keď na svojom Twitterovom účte napísal, že uvažuje o prevzatí Tesly a stiahnutí jej akcií z verejného obchodovania. Dodal, že má pre svoj zámer zabezpečené financovanie a za každú akciu podniku by ponúkol 420 dolárov. Financovanie ale v skutočnosti zabezpečené nemal. Podľa burzovej komisie sa tak svojimi výrokmi o plánoch na stiahnutie podniku z burzy dopustil podvodu. Musk sa nakoniec s regulátorom prostredníctvom súdu dohodol. Tesla a Musk dostali každý pokutu 20 miliónov dolárov.

Minulý mesiac Muska zažaloval jeden z akcionárov, podľa ktorého šéf Tesly porušil podmienky dohody s burzovou komisiou o jeho používania Twitteru.

Vlani investori firmám SPAC zverili rekordných 82 miliárd dolárov, hoci ani nevedia, do čoho budú investovať. Firmy označované ako SPAC majú akcie na burze a k dispozícii peniaze investorov. Okrem toho, že hľadajú vhodnú súkromnú firmu, ktorú by kúpili, nič iné nerobia. Až ju nájdu, zlúčia sa s ňou, čím ju dostanú na burzu. Je to rýchlejšie a spravidla aj lacnejšie, než keby sa taká firma snažila o vstup na burzu sama. Po zlúčení SPAC často prevezme názov spoločnosti, ktorú kúpila.