Jeho pláže sú blízko a dobrá cestná infraštruktúra praje vycestovaniu autom, no dostupné sú aj letecké spojenia. U miestnych sme v obľube až natoľko, že nie je problémom ani jazyková bariéra. S akým rozpočtom však treba rátať na dovolenku v Chorvátsku?

Ak cestujete autom

Vzdialenosť medzi Bratislavou a prvými destináciami pri mori v Chorvátsku je necelých 600 kilometrov. Pokiaľ vám stačí len krátka prestávka cestou, pri plynulej premávke ste v cieli za 6 hodín jazdy. Práve vďaka malej vzdialenosti a dobrej cestnej infraštruktúre, cestujú Slováci k chorvátskym plážam najčastejšie práve autom.

Cesta z Bratislavy k severným prímorským destináciám Chorvátska a späť pri spotrebe 7 litrov nafty na sto kilometrov je približne 100 eur. Pri prechode cez Maďarsko je cena 10-dňovej diaľničnej známky po prepočte 10,80 eur, cez Rakúsko 9,20 eur a Slovinsko 15 eur. Chorvátsko má mýtne poplatky, za prejdených 100 kilometrov tu rátajte s cenou približne 6,50 eur. Pri cestovaní na letnú dovolenku je veľmi dôležitá aj povinná výbava auta. Každá krajina má totiž mierne odlišné požiadavky na to, akú výbavu ste povinní mať v aute.

Ceny potravín sú podobné

Toto je zrejme ďalší z dôvodov, prečo si Slováci tak obľúbili trávenie dovolenky v Chorvátsku. Ceny potravín sú na porovnateľnej úrovni s našimi cenami. Za fľaškové pivo zaplatíte o niečo viac, približne od 1,50 do 2,50 eur a za chlieb od 1 do 1,50 eur. Ceny v reštauráciách sa rôznia podnik od podniku a veľmi záleží aj od lokality. Za teplé jedlo v reštaurácii zaplatíte od 5 do 15 eur. Za pivo v reštaurácii zaplatíte taktiež o niečo viac, ceny sú v priemere od 3 do 6 eur. Šálka kávy je na úrovni od 1,50 do 2,70 eur.

Myslite na cestovné poistenie

Cestovné poistenie vás podrží pri neočakávaných situáciách, ktoré vás môžu zastihnúť či už počas cesty na dovolenku, alebo v samotnej destinácii. Cestovné poistenie Unionu kryje výdavky na liečbu v neobmedzenej výške a samozrejmosťou sú aj pripoistenia, ktoré si môžete vyskladať podľa svojich potrieb. Poistenie nečakaného pobytu v nemocnici vás odškodní za každý deň hospitalizácie v dôsledku úrazu alebo choroby, ktorá vás pripúta na nemocničné lôžko počas dovolenky.

Pri ceste automobilom do Chorvátska sa k cestovnému poisteniu určite hodí poistenie auta na dovolenku. Nikdy neviete, kedy vám začne auto štrajkovať, alebo sa na preplnených cestách stanete účastníkom dopravnej nehody.

K strate či krádeži cestovných dokladov dochádza častejšie, ako by ste čakali a táto nemilá udalosť vám dokáže poriadne skomplikovať dovolenku. S poistením cestovných dokladov sa takejto situácie nemusíte obávať. Union vám uhradí náklady na zaobstaranie náhradného cestovného dokladu v zahraničí a na Slovensku.

Cestujete spolu so psíkom, či mačičkou? V takom prípade myslite aj na poistenie zvierat, ktoré chráni vašu peňaženku pred výdavkami na prípadné veterinárne ošetrenie, alebo škodami, ktoré môže vaše zvieratko spôsobiť na majetku a zdraví.

Nenechajte preto nič na náhodu a uzavrite včas cestovné poistenie online. Je to rýchle a jednoduché.