Pilotné testovanie najdotknutejších okresov na Orave a v Bardejove pred celoplošným testovaním Slovenska bol dobrý nápad, možno tak odsledovať chyby a nedostatky. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD.) Zhodujú sa tiež, že kombinácia mierneho lockdownu s pretestovaním obyvateľov je najlepšia možnosť. Poslanec Smeru podotkol, že zo všetkých zlých riešení je toto najmenej zlé.

Vždy v prvom dni bývajú problémy a tieto problémy sa zvládli," pripustil Ľ. Petrák s tým, že chce byť objektívny. Hovorí však o zlyhaniach pri zabezpečení dostatku zdravotníckeho materiálu. Tvrdí, že v mnohých prípadoch museli samosprávy suplovať úlohy štátu. Nemyslí si, že plošné testovanie bude možné v každej obci vzhľadom na potrebné priestory. Poukázal aj na zhoršujúce sa počasie, čo môže klásť nároky na trpezlivosť ľudí. Pri plošnom testovaní má však problém s antigénovými testami. Tie podľa neho nie sú dostatočne presné.

Na snímke je minister obrany Jaroslav Naď počas tlačovej konferencie k prvému dňu testovania na Orave.
Neprehliadnite

Naď: Najvyšší podiel infekčných osôb bol v Tvrdošíne

Juraj Krúpa reagoval tým, že nebolo možné nakúpiť na tento účel PCR testy, preto sa bude testovať dvakrát. Poslanec za Smer-SD zas pripustil že s použitím antigénových testov je dvojkolové celoplošné testovanie jediná možnosť. Obaja považujú za lepšie zachytiť tých najinfekčnejších občanov a izolovať ich. Poslanec z hnutia OĽaNO verí, že zníženie mobility s testovaním prispejú k čo najskoršiemu návratu k normálnemu životu. „Tento obmedzený lockdown je ďaleko lepší, ako keby sa vypla komplet celá ekonomika," doplnil Ľ. Petrák. Zároveň apeloval na občanov, že je zodpovedné dať sa testovať a starať sa aj o bezpečnosť a zdravie svojho okolia. „Epidémia sa šíri dnes extrémnym spôsobom," uviedol a upozornil na možný kolaps zdravotníctva.

Spor o stav zdravotníctva

V súvislosti s pilotným testovaním J. Krúpa skonštatoval, že bude dôležité ho vyhodnotiť, pozrieť sa na chyby a zamerať sa na ich odstránenie. Pripustil, že nie je dostatok zdravotníkov, no verí, že pri plošnom testovaní sa nájdu. Podotkol, že po 12 rokoch vlády Smeru-SD je zdravotníctvo na kolenách. Problémy vidí aj v tom, pod koho ktoré nemocnice spadajú a na ktorých zdravotníkov má štát dosah. Ľ. Petrák reagoval tým, že vláda má pol roka k dispozícii štátne hmotné rezervy a nemôže sa stále vyhovárať na predchádzajúce vlády.

Chýba zdravý rozum," uviedol s tým, že štát mal operatívne zapojiť všetky svoje orgány. Kritizoval, že na niektorých miestach už na začiatku testovania chýbal základný materiál.

Policajti kontrolujú vodičov prichádzajúcich z Českej republiky na hraničnom priechode v obci Drietoma, okres Trenčín v piatok 18. septembra 2020. Od piatku začali na hraniciach s Českou republikou náhodné policajné kontroly. Denný prírastok počtu nových prípadov nakazených koronavírusom nového typu v Česku vo štvrtok prvýkrát prekonal hranicu 3000. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Polícia bude pokračovať v náhodných kontrolách, platí to aj pre zákaz vychádzania

Obaja ocenili zapojenie sa samospráv do testovania. Ľ. Petrák pripomenul problémy pri ich dotovaní vzhľadom na dôsledky koronakrízy a opatrení. Poukázal na výpadky na daniach z príjmov fyzických osôb a ich nedostatočné krytie zo strany štátu. Hovorí, že ak sa na samosprávy presúva ťarcha, mali by byť dofinancované. Za nedostatočnú označil i pomoc podnikateľom spojenú aj s administratívnymi problémami.

J. Krúpa deklaroval, že samosprávy určite dostanú pomoc. Kritika je podľa neho „ako cez kopirák" naprieč viacerými krajinami. Dodal, že vo vláde často narážali na legislatívne a byrokratické problémy.