Počet dní so snehovou prikrývkou je v strednej Európe čoraz nižší, neznamená to však, že ľudia už nezažijú mrazivé zimy a „biele Vianoce“. Uviedli to klimatológovia z poľského Meteorologického a hydrometeorologického inštitútu vo Varšave (IMGW-PIB).

V minulosti bol december chladnejší

Odborníci na klímu Dawid Biernacik a Michal Marosz upozorňujú, že zimy v strednej Európe môžu byť každý rok iné – chladné, ale i teplejšie. Práve december, keď ľudia slávia vianočné sviatky, je podľa nich charakteristický „výraznou premenlivosťou teplotných podmienok“. Upozorňujú však, že systematické otepľovanie planéty Zem a s ním súvisiaci konštantný nárast teploty neznamená, že zimy v strednej Európe budú už navždy bez mrazu a snehu.

Na otázku, či boli „biele Vianoce“ v Európe naozaj pravidlom alebo či ide len o mýtus, klimatológovia odpovedajú, že v minulosti bolo počasie na Vianoce skutočne chladnejšie, než v súčasnosti. Uvádzajú napríklad, že v 60. rokoch minulého storočia sa v Poľsku na Vianoce nízke teploty vyskytovali častejšie, no od začiatku 21. storočia tam zaznamenali len štyri skutočne studené decembre – posledný v roku 2010.

Vianoce bez snehu nebudú raritou

Za príčinu čoraz zriedkavejších „bielych Vianoc“ odborníci označujú globálne otepľovanie spôsobené najmä klimatickou zmenou a vysokými emisiami skleníkových plynov.

„Veda disponuje mnohými dôkazmi o tom, čo globálne otepľovanie spôsobuje. Ľudia môžu tento trend zvrátiť tým, že obmedzia používanie fosílnych palív a tým znížia tempo otepľovania vzduchu, no neznamená to, že budeme automaticky svedkami častejších zasnežených Vianoc,“ vysvetlili Biernacik a Marosz.

Klimatológovia zároveň predpovedajú, že v budúcnosti sa bude planéta Zem s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej otepľovať, sviatočných dní so snehovou prikrývkou bude stále menej, bude tenšia a neudrží sa dlho.

Ďalšie dôležité správy

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (vpravo) hovorí počas navštevy zdravotníkov slúžiacich v Univerzitnej nemocnici Bratislava – Nemocnica akademika Ladislava Dérera v Bratislave na Štedrý deň v sobotu 24. decembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kollár navštívil na Štedrý deň zdravotníkov a záchranárov v Bratislave