Únia miest Slovenska (ÚMS) považuje klimatickú krízu za vážny problém a bude hľadať riešenia. Štát sa podľa nej touto témou nezaoberá dostatočne. Konkrétnejšie kroky plánuje ÚMS predstaviť v priebehu novembra. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. „Zmena klímy a klimatická kríza sú existenčnými problémami 21. storočia s priamym vplyvom na mestá Slovenska. Zhodli sme sa na tom, že chceme mestá motivovať robiť viac. Kvalitu života a lepšiu budúcnosť máme aj my v našich rukách," povedal prezident ÚMS Richard Rybníček.

ÚMS tvrdí, že zmena klímy a klimatická kríza je a bude ďalšou skúškou, pred ktorou už teraz samosprávy stoja. Niektoré členské mestá ÚMS už s opatreniami pred hrozbami zmeny klímy začali. Ide napríklad o Bratislavu, Trnavu, Zvolen, Hlohovec, Košice či Zlaté Moravce. „Faktom je, že aktivity miest v tejto oblasti sú výraznejšie ako doterajšie aktivity štátu," podotýka Piršelová.

klimatická zmena
Neprehliadnite

Klimatická zmena môže citeľne znížiť hospodársky rast Slovenska

„Podmienky na realizáciu opatrení voči klimatickej zmene nebudú zadarmo. Vyžiadajú si navyše náklady na miestnej úrovni, a preto je nevyhnutné, aby centrálna vláda zásadne zmenila rozdelenie právomocí a zodpovednosti," konštatuje expert ÚMS Viktor Nižňanský. Dodáva, že je nutné, aby sa prijali zmeny financovania, nový systém finančného vyrovnávania záťaží a zmenila sa doterajšia regionálna politika. Bez týchto opatrení sa podľa Nižňanského nemôžu slovenské mestá prihlásiť k iniciatívam Európskej únie.

Aktivity budú podporované aj z prostriedkov európskych spoločenstiev, uvádza ÚMS. Včasná príprava strategických a koncepčných materiálov umožní podľa ÚMS mestám vytvoriť riešenia a následne aj finančnú pomoc pre ich realizáciu. Primátori po prvý raz tému klimatickej agendy preberali tento týždeň na prezídiu v Nových Zámkoch, uvádza ÚMS.