Samdžijon je jednou z najväčších ekonomických iniciatív krajiny. Komunisti sa jeho výstavbou usilujú o sebestačnejšie hospodárstvo. KĽDR trápia najmä zahraničné sankcie za jej vojenský program.

Severokórejská tlač označuje mesto za „stelesnenie modernej civilizácie“. Sú v ňom zimné rekreačné stredisko, hotely či obchodné, kultúrne a zdravotnícke zariadenia. Zasnežené mesto slávnostne pokrstil K. Čong-un a ďalší vysokopostavení činitelia.

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá.

Mesto poskytuje bývanie pre štyritisíc rodín a rozprestiera sa na „stovkách hektárov“. Samdžijon je jednou z najväčších ekonomických iniciatív, ktoré vodca krajiny spustil v úsilí o dosiahnutie sebestačného hospodárstva.

Výstavbu opakovane odložili pre nedostatok stavebného materiálu a pracovnej sily. Môžu za to aj medzinárodné sankcie za vojenský program krajiny.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v utorok znova varovala, že jej koncoročný konečný termín pre Spojené štáty na zmenu ich „nepriateľskej politiky“ sa blíži a je iba na rozhodnutí Washingtonu, aký „vianočný darček“ príde na konci roka.

Odklad výstavby Samdžijonu prinútil Kimov režim mobilizovať mládežnícke pracovné brigády. Ľudskoprávni aktivisti a utečenci ich prirovnávajú k „otrockej práci“. Nedostávajú žiadny plat ani riadne jedlo a sú nútení pracovať viac ako 12 hodín. To všetko výmenou za lepšie vyhliadky na prijatie na univerzitu alebo do všemocnej Kórejskej strany práce.

Stanica BBC dodáva, že mesto nevybudovali „na zelenej lúke“, ale prestavali z existujúceho osídlenia. Pracovať začali pred dvoma rokmi, keď Kim navštívil túto lokalitu a prvý raz ohlásil „veľký“ projekt.