Ku koncu marca pripadalo na každých desať eur uložených v banke vyše deväť eur požičaných. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) stúpli vklady obyvateľov od prijatia eura o približne polovicu, a to na 31 miliárd eur. Aj objem úverov výrazne rástol a za dané obdobie sa viac ako zdvojnásobil, v marci tohto roka to bolo takmer 29 miliárd eur. Pri prepočte celkových vkladov a úverov v bankách to znamená, že jeden dospelý obyvateľ Slovenska v priemere dlží 6 548,55 eura. Priemerné úspory sú stále vyššie, a to 7 021,23 eura. Ľudia majú na účtoch uložených stále viac peňazí, avšak zároveň s úsporami majú tendenciu viac si požičať. V súčasnosti až 45 percent všetkých vkladov v bankách je na bežných účtoch.

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu, ktorú spájajú s neofašizmom, je v ohrození. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal Najvyššiemu súdu návrh na jej rozpustenie.

Na každých 10 eur uložených v banke pripadá 9 požičaných

Zdroj: SITA

Vodiči v Bratislave budú musieť od piatku do nedele rátať s dopravnými obmedzeniami. V súvislosti s konaním bezpečnostnej konferencie GLOBSEC v dňoch 26. až 28. mája musia účastníci cestnej premávky počítať s viacerými dopravnými obmedzeniami najmä v okolí Nábrežia armádneho generála Ludvika Svobodu, Vajanského nábrežia, Rázusovho nábrežia, ako aj ako aj historického centra mesta.

Obecné nariadenie o ochrane osobných údajov z dielne Európskej únie prináša revolúciu. Platiť síce začína v máji budúceho roka, mnoho firiem zatiaľ však so svojou prípravou ani nezačalo. Nevedia totiž, že sa ich vôbec týka.

Výrobca ferozliatin OFZ má za sebou jeden z najproblematickejších rokov za posledné roky. Tak ako celý hutnícky sektor, aj na oravských hutníkov naplno dopadol vlaňajší prepad cien spôsobený lacnými dovozmi ocele z Číny.

Nezaradená poslankyňa ukrajinského parlamentu Nadija Savčenková je pripravená kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa na Ukrajine uskutočnia v roku 2019. Jej nedávno založená strana sa bude uchádzať o priazeň voličov v parlamentných voľbách, dodala v rozhovore pre poľský časopis Krytyka Polityczna.

Nový Zéland sa stal v poradí už 11. krajinou sveta, kde sa uskutočnil štart kozmickej rakety. Vo štvrtok totiž z kozmodrómu súkromnej americkej spoločnosti Rocket Lab na polostrove Mahia úspešne odštartovala nosná raketa Electron určená na vynášanie nanosatelitov na obežnú dráhu Zeme. Cieľom spoločnosti Rocket Lab je ponúknuť časté štarty pre komerčných klientov, ktorých cena by nemala presiahnuť päť miliónov dolárov. Electron s dĺžkou 17 metrov a hmotnosťou 11,5 tony bude dopravovať do vesmíru náklad s maximálnou hmotnosťou 150 kilogramov.

Polícia anglického metropolitného grófstva Veľký Manchester zastavila výmenu informácií so Spojenými štátmi v súvislosti so samovražedným bombovým útokom na popovom koncerte v Manchestri. Dôvodom je únik týchto informácií do amerických médií, oznámila vo štvrtok britská spravodajská stanica BBC. Britských predstaviteľov „rozhnevalo“, keď sa fotografie z miesta útoku pri vstupe do haly Manchester Arena, napríklad trosiek, črepín, zvyškov batohu a ďalších následkov, objavili v americkom denníku New York Times.

Na každých 10 eur uložených v banke pripadá 9 požičaných

Manchester, výbuch na koncerte Zdroj: SITA / AP

Egyptské úrady vo štvrtok zablokovali prístup k 21 internetovým stránkam vrátane webu panarabskej televíznej stanice al-Džazíra, ktorej sídlo je v Katare. Ako dodala agentúra DPA, rovnaké opatrenia predtým prijali Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Všetky zablokované webové stránky obsahovali materiály, ktoré „podporujú terorizmus a extrémizmus“ a zverejňovali klamstvá, uviedol podľa DPA nemenovaný zdroj z egyptských bezpečnostných služieb.

Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšie ropné štáty vrátane Ruska podporujú predĺženie vlaňajšej dohody o redukcii ťažby tak, aby platila aj v budúcom roku. Podľa saudskoarabského ministra ropného priemyslu Chálida al-Fáliha medzi účastníkmi dohody je tendencia predĺžiť redukciu ťažby o deväť mesiacov. Iránsky ropný minister Bidžan Zanganeh povedal, že už existuje zjavný jednomyseľný súhlas „pokračovať v redukcii“.

Konzorcium čínskych firiem Humanwell Healthcare Group a CITIC Capital China Partners kúpi od austrálskej spoločnosti Ansell divíziu, ktorá je druhým najväčším výrobcom kondómov na svete. Zaplatí za ňu 600 miliónov dolárov. Informovala o tom vo štvrtok spoločnosť Ansell.

Na každých 10 eur uložených v banke pripadá 9 požičaných

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.