Katastrofálne záplavy v Nemecku a susedných krajinách spôsobilo extrémne počasie. Počet obetí v postihnutej západnej časti Nemecka už vo štvrtok presiahol číslo 40, deň nato stovku, ďalšie desiatky osôb boli nezvestné.

Najmenej 18 ľudí prišlo podľa polície o život v okrese Ahrweiler v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Silné dažde a záplavy zasiahli aj Severné Porýnie-Vestfálsko. Polícia v Kolíne nad Rýnom vo štvrtok informovala o 20 obetiach v tomto regióne.

Tornádo, ktoré pustošilo južnú Moravu, napáchalo obrovské škody.
Neprehliadnite

Štandardné poistenie majetku kryje aj tornádo. Neudržiavané poistky však klientom nepomôžu

„Som otrasená z tejto kastastrofy, ktorá zasiahla toľkých ľudí v zaplavených oblastiach," vyjadrila sa na Twitteri kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa práve nachádzala na návšteve Spojených štátov.  Poďakovala sa záchranárom a vyjadrila sústrasť rodinám obetí.

Záplavy postihli okrem Nemecka aj susedné Belgicko, Holandsko, Luxembursko a časť Francúzska. Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič na Twitteri napísal, že EÚ na žiadosť Belgicka aktivovala mechanizmus civilnej ochrany. Pomoc zo strany EÚ prisľúbila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Myslím na rodiny obetí zničujúcich záplav v Belgicku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku i na tých, ktorí prišli o svoje domovy," napísala na Twitteri.