Súd v severotalianskom meste Brescia v pondelok schválil žiadosť belgických úradov o vydanie ženy podozrivej zo zapojenia do korupčnej kauzy v Európskom parlamente (EP). 

Súd v prípade Silvie Panzeriovej dvakrát odložil pojednávanie pre čakanie na správu o podmienkach v belgických väzniciach. Jej právnici v decembri požiadali, aby žiadosť o vydanie do Belgicka bola zamietnutá pre preplnenosť belgických väzníc. Súd preto požiadal Belgicko o informácie v tejto veci.

Panzeriovej otec je bývalý europoslanec Antonio Panzeri, podľa belgickej prokuratúry jeden z hlavných aktérov aféry Katargate. Panzeri však akékoľvek obvinenia popiera.

O vydaní matky rozhodne odvolací súd

Súd ešte v decembri rozhodol o vydaní matky Silvie a Panzeriho manželky Marie Doloresovej Colleoniovej do Belgicka, pripomína Reuters. Colleoniovej právnici sa proti rozhodnutiu súdu odvolali na najvyšší odvolací súd, ktorý rozhodne 31. januára.

Panzeriovej právnik Angelo De Riso uviedol, že obhajoba sa počas nasledujúcich piatich dní rozhodne o prípadnom odvolaní na najvyšší súd. Správu úradov o podmienkach v belgických väzniciach označil za nedostatočnú.

Colleoniová a Panzeriová sú v Taliansku v domácom väzení od 10. decembra v súlade s európskym zatykačom. Obe čelia obvineniam z „účasti na zločineckej organizácii, z prania špinavých peňazí a z korupcie“.

Belgická prokuratúra v kauze Katargate podozrieva grécku europoslankyňu Evu Kailisovú a ďalších z brania úplatkov od Kataru v snahe ovplyvňovať rozhodnutia EÚ. Katar všetky obvinenia odmieta.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Dauhá - Muž v tradičnom arabskom odeve sedí na promenáde a pozerá sa na mrakodrapy z pobrežia v katarskom meste Dauhá 7. decembra 2022, kde sa koná MS 2022 vo futbale. FOTO TASR/AP

A man wearing traditional Arab headdresses sits at Corniche Waterfront in Doha, Qatar, Wednesday, Dec. 7, 2022. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Neprehliadnite

Investície Kataru v Nemecku majú pod palcom priatelia na najvyšších úrovniach