Tohoročná letná sezóna mala byť príležitosťou, aby sa cestovný ruch, gastro služby aj hotelierstvo pozviechalo a dostalo späť do normálu. Ide totiž o odvetvia, ktoré pandémiou koronavírusu utrpeli najviac. No ťažkosti pokračujú aj napriek tomu, že cestovné obmedzenia zmizli.

Nedostatok personálu je najviac do očí bijúci v leteckej doprave. Šéfovia leteckých spoločností sa už celé mesiace sťažujú na komplikácie pri prijímaní zamestnancov. Ak by aj boli záujemcovia, nie sú dostatočne kvalifikovaní. Dodržaná totiž musí byť bezpečnosť na letisku aj na palube, v zmysle čoho musia byť noví pracovníci vyškolení.

„Všeobecná otázka znie, kam všetci zmizli?“ poznamenal riaditeľ leteckej spoločnosti Emirates Tim Clark. „Odpoveďou je: Amazon.“ Pandémia totiž výrazne pomohla rozmachu elektronického obchodu, čo umožnilo najímať viac ľudí a dať im slušnú mzdu. No ukrátila leteckú dopravu.

Noví ľudia sa hľadajú ťažko

Za chýbajúci letiskový personál môže v prevažnej miere viacero faktorov. Kvôli covidovej pauze boli mnohé letušky aj piloti prinútení svoje miesta opustiť. Väčšinou si našli niečo iné, mimo svojej profesie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa