Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi odovzdal 50-tisíc eur. Mal za to zariadiť, aby prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nepodala sťažnosť voči rozhodnutiu o prepustení z väzby šéfa zločineckej skupiny Ľubomíra Kudličku.

„Mali sme vzájomnú dohodu, že keby sa u neho alebo u mňa na úrade vyskytli informácie o tom druhom, že si dáme navzájom vedieť," opísal Makó. Dodal, že poznal aj Františka Böhma, bývalého SIS-kára a podnikateľa. Böhm ho podľa jeho slov oslovil, aby mu pomohol vyriešiť problém s Kudličkovou väzbou, a to cez Dušana Kováčika „Požiadal som Dušana Kováčika, či je to možné, on povedal, že to bude veľmi ťažké, ale uvidí," opísal Makó. Odmenou podľa Makóa malo byť 100-tisíc eur.

Keď sa prepustenie Kudličku z väzby podarilo a prokurátorka ÚŠP nepodala voči tomu sťažnosť, stretol sa Makó s Böhmom a prerozdelili si peniaze. Po 25-tisíc eur išlo Makóovi a Böhmovi. „Suma 50-tisíc išla Dušanovi Kováčikovi. Tie som mu odovzdal, boli pri tom aj viacerí svedkovia. Peniaze boli v stočenej obálke, podal som mu peniaze cez moju bundu a on si ich vložil do malej hnedej tašky cez plece," priblížil Makó. Zdôraznil, že Kudličku nepoznal a nikdy nebol súčasťou zločineckej skupiny takáčovcov.

Na snímke svedok Viliam Ružička počas hlavného pojednávania s bývalým špeciálnym prokurátorom
Neprehliadnite

Súd s Kováčikom: Ružička poprel, že by bol spojka na takáčovcov, na štvrtok je predvolaný Makó

Makó tiež potvrdil, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu, sprístupnením vyšetrovacieho spisu.

V júli 2020 sa Makó prvýkrát od známeho, vyšetrovateľa Mariána Kučerku, dozvedel, že je v hľadáčiku polície. Proti nemu mal vypovedať Matej Zeman zo zločineckej skupiny takáčovcov. „Dostal som echo, že som odpočúvaný kvôli prípravám vraždy Čurillu. Napriek závažnosti som sa začal smiať. Čurilla je môj spolužiak z vysokej školy, hrávali sme spolu futbal a do školy som chodil aj s jeho ženou. Bolo to absurdné," opísal Makó.

Makó sa preto stretol s Dušanom Kováčikom a požiadal ho, aby situáciu preveril na Úrade špeciálnej prokuratúry. „O pár dní mi priniesol celý trestný spis, kde bolo aj uznesenie o vznesení obvinenia a bola tam aj výpoveď Čurillu," spomenul Makó. V rámci spisu, ktorý Dušan Kováčik Makóovi ukázal, bolo aj rozhodnutie sudcu, ktorý zamietol návrh na sledovanie Makóa.

Súdne pojednávanie s bývalým šéfom úradu Špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom na  Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, ktorý e obvinený zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa, obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku, zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.
Neprehliadnite

Člen skupiny takáčovcov vypovedal na súde, ako dávali úplatky aj Kováčikovi

Makó dodal, že podľa jeho vedomostí trestné stíhanie voči nemu bolo zastavené s tým, že sa skutok nestal: „Preukázalo sa, že to nemá žiadne podloženie a teraz sa vyšetruje, kto všetko bol v tejto veci zainteresovaní a ktorí policajti spustili tento proces proti mne."

Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská počas štvrtka vypočula dvoch svedkov. Druhým bola Blanka Godžová, niekdajšia prokurátorka z Úradu špeciálnej prokuratúry.

Národná kriminálna agentúra zadržala bývalého špeciálneho prokurátora koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po obvinení. Dušan Kováčik čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.