Lieta v tom už aj bývalý a nádejný budúci premiér Peter Pellegrini. Portál Aktuality v článku na základe výpovedí obvinených „kajúcnikov“ Františka Imreczeho a Michala Suchobu opísal, ako mala u vtedajšieho štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Pellegriniho pristáť suma 150-tisíc eur za politické spriechodnenie legislatívy v prospech biznisu druhého z nich.

Pellegrini odmieta, že by zobral finančnú odmenu. Na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že niečo také sa nikdy nestalo, za všetkým stojí expremiér Igor Matovič (OĽANO) a ide o snahu pošpiniť najsilnejšiu opozičnú stranu. 

Deklaroval, že je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Bývalý šéf finančnej správy F. Imrecze a podnikateľ M. Suchoba sú obvinení v kauze Mýtnik, ktorá sa týka projektov na finančnej správe v hodnote 65 miliónov eur. Spolu s nimi bol v tejto kauze obvinený aj oligarcha Jozef Brhel.

Suchobova spoločnosť Allexis podľa výpovedí na prelome rokov 2013 a 2014 ponúkla daniarom projekt virtuálnej elektronickej registračnej pokladnice (VERP) v hodnote 5,5 milióna eur. Na to, aby sa zaviedla, bola potrebná legislatívna zmena. Ministrom financií bol vtedy Peter Kažimír a štátnym tajomníkom Peter Pellegrini.

Bojovníci proti únikom

Peter Pellegrini údajne Imreczemu na neformálnej večeri v bratislavskej reštaurácii povedal, že vládny akčný plán boja proti daňovým únikom je časovo napätý a zabezpečiť potrebnú zmenu zákona v požadovanom čase bude veľmi náročné. Preto treba zabezpečiť rozsiahlu politickú podporu.

František Imrecze
Zdroj: NMH
František Imrecze

A napokon, Imrecze podľa Aktualít vyšetrovateľom povedal, že štátny tajomník Pellegrini sa ho „spýtal, či je Michal Suchoba ochotný finančne podporiť, aby sa táto legislatívna zmena zrealizovala, teda konkrétne mal na mysli províziu za to, že bude táto legislatívna zmena zrealizovaná“.

Pre biznismena Suchobu nebola provízia problém a ďalej o nej už rokoval s podnikateľom Miroslavom Výbohom, ktorého na to podľa Imreczeho určil Pellegrini. „Po asi 30-minútovej debate nám oznámil, že by bolo dobré dať štátnemu tajomníkovi odmenu za VERP. Na otázku akú, povedal, že 150-tisíc eur,“ vypovedal vraj Suchoba, ktorý s tým súhlasil.

M. Výbohovi mal potom M. Suchoba priniesť požadovaných 150-tisíc v 500-eurových bankovkách v škatuli od šampanského Cristal, ktorého fľaša vyjde na približne 250 eur. Po čase sa opäť stretli za prítomnosti Imreczeho, podľa ktorého tam mal Suchoba Výbohovi povedať, že záležitosť je vybavená a „Pelle ďakuje“.

Následne parlament koncom roka 2014 schválil zmenu zákona, ktorou sa od 1. apríla 2015 mala začať využívať virtuálna pokladnica a daniari mohli podpísať dodatok k zmluve s Allexisom.

Pellegrini: Niečo také sa nikdy nestalo

Peter Pellegrini odmieta, že by zobral finančnú odmenu za projekt virtuálnej registračnej pokladnice.

Vyhlásil, že za všetkým stojí expremiér Igor Matovič (OĽANO) a ide o snahu pošpiniť najsilnejšiu opozičnú stranu.

Medializovanú výpoveď exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho vníma ako nástroj politického boja.

Pellegrini deklaroval, že je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

„Niečo také, o čom vo svojej údajnej výpovedi rozpráva, sa nikdy nestalo. Od Františka I. ani od nikoho iného v tejto krajine som nikdy za nič nepožadoval žiadnu výhodu, žiadnu finančnú odmenu, žiadnu motiváciu, ani nič iné,“ podčiarkol.

Pýta sa kompetentných orgánov, ako mohlo dôjsť k únikom z výpovedí a tomu, že ich médiá citujú, nezaoberajúc sa tým, že niečo z toho môže byť klamstvo.

Nevie, na základe čoho bývalý šéf finančnej správy takto vypovedá, no verí, že sa raz ukáže, kto ho na to naviedol.

Expremiér obviňuje expremiéra

Pellegrini hovorí, že ide o dielo Matoviča a jeho skupinky.

„Je to on, ktorý sa vyžíva v aktivitách podlého, pomstychtivého charakteru,“ poznamenal s tým, že sa snaží navodiť dojem spravodlivosti.

Dodal, že sa pritom stretával s viacerými súčasnými kajúcnikmi.

Pellegrini pripomenul aj správu Slovenskej informačnej služby (SIS) o tom, že sa manipuluje vyšetrovanie káuz. Vie si predstaviť, že ľudia sú po dobe vo väzbe schopní vypovedať tak, ako ich navedú.

Matovič: Svedčia jeho blízki ľudia

Minister financií Matovič reagoval tým, že nevypovedajú len „kajúcnici nájdení niekde na ulici“, ale ľudia expremiérov Roberta Fica (Smer-SD) a Pellegriniho.

„Inak povedané, blízki osobní priatelia Petra Pellegriniho a Roberta Fica svedčia proti Robertovi Ficovi a Petrovi Pellegrinimu, že to boli skorumpovaní zlodeji, o čom som hovoril desať rokov,“ podotkol.

Tvrdí, že ide o závažné obvinenia a títo ľudia nemajú čo robiť v politike.

Hnutie OĽANO označilo tvrdenia Pellegriniho za absurdné a za prejav strachu.

„Drzo sa snaží prekričať, že práve za vlád Smeru a Hlasu sa tu beztrestne manipulovala a ohýbala spravodlivosť,“ uviedlo s tým, že orgány majú rozviazané ruky.

Ešte jeden

Peter Pellegrini nie je jediný z bývalých predstaviteľov rezortu financií, na koho padol tieň podozrenia. Sudca Špecializovaného trestného súdu obvinil a poslal do väzby architekta Miroslava Slahučku za to, že mal zobrať úplatok vo výške 150-tisíc eur za to, aby na ministerstve financií uvoľnili dodatočné prostriedky na jeden z projektov pre finančnú správu.

Vtip je v tom, že Slahučka nemal s ministerstvom financií spoločné nič okrem toho, že vraj je dlhoročným kamarátom vtedajšieho rezortného ministra a súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. Doterajšie vyšetrovanie naznačuje, že architekt si uvedené peniaze neužil a zrejme skončili u niekoho iného.

P. Kažimír podal v reakcii na to pre Aktuality formálne vysvetlenie, že rozpočtové opatrenie v rezorte financií sa týka celého tímu ľudí a musí byť zadokumentované, pričom M. Slahučký nebol členom takého tímu a na ministerstve nepracoval.

...
Neprehliadnite

Spôsobia kajúcnici problém, alebo nie? Kvalitu ich výpovedí preveria až súdy