Severoatlantická aliancia musí Ukrajinu podporovať morálne, finančne i vojensky, aby mohla spravodlivo brániť svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť voči ruskej agresii. Vyhlásil to pri príchode na dvojdňové rokovanie ministrov zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie v Bukurešti slovenský minister Rastislav Káčer, informuje TASR.

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO, pričom si nemyslí, že Aliancii sa podporou Ukrajiny zásadným spôsobom míňajú zbrane.

Ohľadom budúcnosti vzťahov NATO s Ruskom minister Káčer povedal, že sa „nemôžeme tváriť, akoby sa nič nestalo".

Ako pokračoval, témou schôdzky je aj rokovanie s predstaviteľmi „zraniteľných krajín" – Moldavska, Gruzínska a Bosny a Hercegoviny.

Podľa neho je potrebné hovoriť aj o výzvach súvisiacich s Čínou a závislosti členských krajín Aliancie od nej. Rokovania budú podľa Káčera o tom, ako premeniť tieto výzvy na partnerstvo vo vzťahu postavenom na pravidlách.

Ďalšími kľúčovými témami je šírenie dezinformácií ako súčasť hybridnej vojny a tiež energetická bezpečnosť, uviedol slovenský minister.

Rusko podľa neho nie je schopné na Ukrajine zvíťaziť vojensky, takže sa uchyľuje k čoraz „zbabelejším metódam". Chce Ukrajincom čo najviac znepríjemniť život a zlomiť ich vôľu bojovať a vôľu spojencov podporovať Ukrajinu. „To sa však nestane," vyhlásil Káčer.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Weissenhaeuser Strand - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba máva počas príchodu na summit ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na zámku Weissenhaus pri pobreží Baltského mora v nemeckom meste Weissenhaeuser Strand 13. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Dmytro Kuleba, foreign minister of Ukraine, waves as he arrives for the G7 Group of leading democratic economic powers at the Weissenhaus resort in Weissenhaeuser Strand, Germany, Friday May 13, 2022. In addition to the United State
Neprehliadnite

Je to jednoduché, krajiny NATO musia zvýšiť výrobu zbraní pre nadchádzajúce boje, tvrdí Kuleba