Samostatné Slovensko a jeho diplomacia majú za sebou 30 rokov náročných skúšok, ale aj veľkých úspechov vrátane tých najvýznamnejších, vstupu do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Pri príležitosti 30. výročia vzniku SR to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

Pripomenul, že prvé roky po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky poznamenal aj boj o charakter štátu. „Ten sme však zvládli a postupne sa Slovensko postavilo na vlastné nohy a vykročilo smerom k vyspelému svetu. Medzinárodné spoločenstvo nás prijalo medzi seba, rýchlo sme sa stali členmi Organizácie Spojených národov, Rady Európy či Svetovej banky,“ zdôraznil Káčer, ktorý v tejto súvislosti vyzdvihol aj slovenskú diplomaciu.

Ocenil jej aktivity aj pri úspešných integračných snahách v prípade vstupu do EÚ a NATO v roku 2004. „Tieto členstvá zostávajú pre občanov SR najlepšou garanciou bezpečnosti, stability a prosperity,“ skonštatoval Káčer.

Šéf slovenskej diplomacie je presvedčený, že Slovensko má za sebou úspešný tridsaťročný príbeh, nesmie však ochabnúť v úsilí dobre spravovať slobodný a demokratický štát. „Máme na čom stavať a naše skúsenosti nám môžu poslúžiť aj pri prekonávaní výziev v ďalších rokoch,“ dodal Káčer.

Rezort diplomacie v rámci osláv 30. výročia samostatnosti Slovenska plánuje počas celého roka 2023 sériu podujatí a komunikačných kampaní pod značkou „Misia Slovensko“.

Ďalšie dôležité správy

1. január je oficiálny štátny sviatok Slovenskej republiky - Deò vzniku - 1. januára 1993, vznikli po rozdelení ÈSFR samostatná Slovenská republika a Èeská republika.  Na archívnej snímke z osláv vzniku SR na Námestí SNP v Bratislave. Foto TASR - Peter Brenkus, 1. januára 1993   *** Local Caption *** archívna snímka sken životný štýl sviatky tradície rozdelenie Èesko-Slovensko Èeskoslovensko Èeská a Slovenská Federatívna Republika
Neprehliadnite

Pred 30 rokmi vznikla samostatná Slovenská republika