Juhokórejský prezident Jun Sok-jol dnes uviedol, že Severná Kórea bude pokračovať vo svojich neustálych jadrových a raketových provokáciách a že armáda Južnej Kórey by mala reagovať „jasnou odvetou“. S odvolaním sa na prezidentskú kanceláriu o tom informovala agentúra Reuters.

KĽDR dnes krátko po polnoci miestneho času vykonala ďalší z radu svojich raketových testov. Balistická strela podľa juhokórejskej armády dopadla po zhruba 400 kilometroch letu do mora východne od Kórejského polostrova.

Jun Sok-jol v telefonáte s armádnymi veliteľmi vyzval na pripravenosť, aby sa zabezpečilo, že po prípadných ďalších severokórejských provokáciách bude nasledovať odveta, uvádza sa vo vyhlásení prezidentského úradu.

Armádne velenie Južnej Kórey test už skôr označilo za akt „významnej provokácie“, ktorý poškodzuje mier a stabilitu nielen na Kórejskom polostrove. „Naša armáda bude udržiavať pevnú pripravenosť založenú na schopnosti drvivo reagovať na akékoľvek severokórejské provokácie,“ citovala tlačová agentúra Jonhap z vyhlásenia velenia armády.

Najnovší odpal severokórejskej rakety, ktorý bol prvým v novom roku, nasleduje po bezprecedentnom počte raketových testov vykonaných Severnou Kóreou v roku 2022, poznamenala agentúra Reuters. Za celý minulý rok KĽDR podľa Jonhap odpálila 70 rakiet.

Pchjongjang pokračuje v zbrojnom vývoji v čase špekulácií, že by mohol podniknúť v poradí siedmu skúšku jadrovej zbrane. KĽDR v roku 2022 tiež obnovila testovanie medzikontinentálnych balistických striel, prvýkrát od roku 2017, a úspešne odpálila novú raketu Hwasong-17, o ktorej sa predpokladá, že by mohla zasiahnuť Spojené štáty.

Ďalšie dôležité správy

Skúškami jadrových zbraní sa v posledných rokoch zviditeľňuje Severná Kórea.
Neprehliadnite

Kim Čong-un chce exponenciálne zvýšiť počet jadrových hlavíc Severnej Kórey