Kanada zaznamenala v pondelok nový teplotný rekord, keď v obci Lytton severovýchodne od Vancouveru vystúpila ortuť teplomera na 47,9 stupňa Celzia. Prekonaná tak bola víkendová hodnota 46,1 stupňa. Doterajším kanadským rekordom bolo 45 stupňov z roku 1937, uviedla agentúra AFP. Rekordné teploty namerali tiež v mestách Portland a Seattle na americkom severozápade.

Vlna horúčav na severozápade USA a juhozápade Kanady si okrem iného vyžiadala uzatvorenie škôl a centier, kde sa očkovalo proti covidu-19. V miestnych obchodoch sú vypredané prenosné klimatizačné jednotky a ventilátory, mestá preto otvorili pre občanov klimatizovaná chladiace centrá, kam si môžu prísť od horúčav dočasne odpočinúť.

Horúčavy v USA
Neprehliadnite

Západ USA sužujú mimoriadne horúčavy

V Portlande, ktorý je najľudnatejším mestom amerického štátu Oregon, sa už v nedeľu dostala teplota cez 44 stupňov Celzia a v pondelok popoludní na tamojšom letisku namerali 46,1 stupňa Celzia. Seattle v štáte Washington zaregistroval v pondelok teplotu 41,6 stupňa. V oboch prípadoch sa jedná o najvyššie hodnoty od roku 1940, kedy sa začali viesť záznamy.

V Seattli je pritom priemerná teplota v júni 19 stupňov Celzia. „Keď je 21 stupňov, tak je pekný deň, všetci sú vonku v kraťasoch a tričkách, ale toto už je absurdné," povedal AFP jeden z miestnych obyvateľov. Dodal, že si pripadá, ako by bol na púšti.

„Nebezpečná historická vlna horúčav bude pokračovať celý tento týždeň," uviedli kanadské vládne úrady, ktoré vydali varovanie pre provincie Britská Kolumbia a Alberta a tiež pre časť provincie Saskatchewan, časť Severozápadného územia a Yukonu. Takto dlho trvajúce extrémne horúčavy sú pritom podľa expertov veľmi nebezpečná pre zdravie obyvateľov.

Zahustené veľkomesto: Budovy sú tesne vedľa seba. Číslovanie nikdy nesedí, neexistuje na to systém.
Neprehliadnite

Ak dôjde k prehriatiu zemegule, prvé na rane budú mestá

Vzhľadom k vysokým teplotám spojeným s intenzívnym suchom už v USA vypuklo aj niekoľko požiarov. Ohnisko nazvanej „Lava Fire" na pomedzí Kalifornie a Oregone sa napríklad rozšírilo už na plochu asi 600 hektárov, hasiči ho majú zatiaľ pod kontrolou len asi z 20 percent. Úrady už nariadili evakuáciu asi 10-tisíc miestnych obyvateľov a uzavreli takmer 50 kilometrový úsek medzištátnej cesty. Región je tiež známy pestovaním marihuany, podľa miestnych médií tam teraz oheň ohrozuje niekoľko tisíc polí s kanabisom.

Intenzita terajších horúčav je podľa meteorológov denníka The Washington Post tak štatisticky vzácna, že ju možno v priemere očakávať len raz za niekoľko tisíc rokov. „Ale klimatické zmeny vyvolané ľuďmi urobili tento typ výnimočných udalostí pravdepodobnejším," dodávajú.

Podľa klimatológa Nicka Bonda z Washingtonskej univerzity síce hrajú zmeny klímy v súčasnej situácii svoju úlohu, však iba sekundárne. V prvom rade sa podľa neho ide o vzácny meteorologický jav, ktorý je však v dôsledku klimatických zmien ešte intenzívnejší.