Americký výrobca liekov, zdravotníckych zariadení a kozmetiky Johnson & Johnson (J&J) vo štvrtom štvrťroku minulého roka zvýšil čistý zisk medziročne o 173 percent na 4,74 miliardy dolárov. Hospodárenie podporil rastúci predaj liekov.

Rast tržieb z predaja vakcíny

Firma dnes tiež vo svojom oznámení uviedla, že tento rok čaká z predaja svojej vakcíny proti covid-19 rast tržieb až o 46 percent. Očistený zisk na akciu predstavoval 2,13 dolárov, mierne tak prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s čiastkou 2,12 dolárov na akciu. Tržby sa zvýšili o 10,4 percenta na 24,8 miliardy dolárov, zaostali však za očakávaním.

Tržby spotrebiteľskej divízie Consumer Health, na ktorej vyčlenení teraz firma pracuje, vzrástli o 1,1 percenta na 2,657 miliardy dolárov. Divízia napríklad zahŕňa náplasti Band-Aid, prípravok Tylenol alebo detský púder Johnson's Baby. Tržby farmaceutickej divízie, ktorá je najväčšou súčasťou firmy, vzrástli o 16,5 percenta na 14,288 miliardy dolárov.

Zisk na akciách

Pomohol najmä liek na rakovinu krvi Darzalex. Tržby z predaja jej jednodávkovej vakcíny proti covidu-19 predstavovali vo štvrťroku 1,62 miliardy dolárov, čo bol viac ako dvojnásobok toho, čo firma zaznamenala v prvých troch štvrťrokoch. Tržby divízie zdravotníckych prístrojov sa zvýšili o 4,1 percenta na 6,86 miliardy dolárov.

Firma uviedla, že v tomto roku očakáva tržby z predaja vakcíny v rozmedzí tri až 3,5 miliardy dolárov. Vlani tržby predstavovali 2,38 miliardy dolárov. Zisk na akciu na tento rok odhaduje na 10,4 dolárov až 10,6 dolárov. Prognóza analytikov počíta so ziskom 10,35 dolárov na akciu, upozornila agentúra AP.

Ďalšie dôležité správy

EBE 32 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden počas prejavu na ktorom hodnotí dvojdňový virtuálny Summit za demokraciu (S4D), na ktorom svetoví lídri, ale aj zástupcovia občianskej spoločnosti a súkromného sektora diskutovali o tom, ako posilniť demokraciu a chrániť ju proti autoritárstvu v Bielom dome vo Washingtone 10. decembra 2021. FOTO TASR/AP 

President Joe Biden delivers closing remarks to the virtual Summit for Democracy, in the South Court Auditorium on the White House cam
Neprehliadnite

Šírenie omikronu v USA sa zrýchľuje, Biden vyzýva na očkovanie, ale vakcína Janssen má problém