Opozičný Smer-SD organizuje 17. októbra v Rimavskej Sobote protivládny protest. Zároveň chce opäť iniciovať referendum, ktoré by viedlo k predčasným parlamentným voľbám.

Po proteste chce predložiť verejnosti dve referendové otázky a poslať ich prezidentke Zuzane Čaputovej, aby sa vyjadrila, či sa obráti na Ústavný súd (ÚS). V opačnom prípade chce Smer-SD začať petičnú akciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany Robert Fico.

Právo na zhromažďovanie

„Komunikujeme so sociálnymi partnermi, pozveme ako hostí všetky politické strany, ktoré majú iný názor na vládnutie na Slovensku a na smerovanie SR,“ povedal Fico o pripravovanom proteste.

Podľa Fica sa nesmie upierať základné právo zhromažďovať sa. Sťažoval sa, že médiá organizovanie protestov kriminalizujú, a uviedol, že je to prirodzená súčasť politiky Smeru-SD.

„Načo je v Ústave SR, že ľudia majú právo sa zhromažďovať? My nebudeme nikomu vyvaľovať bránu ani hádzať kamene. Chceme zorganizovať slušný, ale tvrdý protivládny protest,“ povedal.

Ďalšie veľké podujatie chce Smer organizovať 17. novembra v Bratislave. „A potom budeme v tom pokračovať ďalej,“ dodal R. Fico.

Primátorovi Rimavskej Soboty Jozefovi Šimkovi sa poďakoval za to, že preukázal „mieru“ spolupráce pri organizácii protestu v jeho meste. Šimko je zároveň nezaradeným poslancom parlamentu, nedávno odišiel z klubu ĽSNS.

Šéf strany Hlas Peter Pellegrini.
Neprehliadnite

Voľby by v septembri vyhral Hlas-SD, Fico sa vrátil na druhé miesto

Reformné disproporcie

Fico skritizoval vládu, ktorá avizuje „reformnú jeseň“. Predstavené zámery - konkrétne napríklad výstavba nemocníc - sú podľa neho mimoriadne náročné procesy, ktoré trvajú roky. Preto nerozumie, o akej reformnej jeseni hovorí premiér Eduard Heger.

Šéf Smeru-SD pripomenul, že skôr sa vo verejnosti stupňuje nenávisť voči vláde a organizovanie petícií.

Bude to Blahova chvíľa

Smer-SD sa zároveň dohodol s nezaradenými poslancami okolo lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho, že dodajú podpisy poslancov pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej by chcela opozícia odvolávať vládu.

Najrozumnejším riešením je podľa Fica podať návrh počas najbližšej riadnej schôdze, ktorá sa začne 19. októbra. Smer-SD si dal podľa Pellegriniho podmienku, že návrh bude predkladať poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). 

Lipšicova správa

Pellegrini i Fico sa počas rokovacieho dňa pozastavili nad tým, že pri hlasovaní o správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2020 sa v parlamente nenašlo dostatok koaličných poslancov. Plénum preto nebolo opakovane uznášaniaschopné, keďže opoziční poslanci sa na hlasovaní nezúčastnili.

Fico poznamenal, že rok a pol po tom, čo získala koalícia v NR SR ústavnú väčšinu, má obrovský problém nazbierať 76 poslancov na schvaľovanie návrhov.

Pellegrini sa pýtal, či ide len o nedostatok poslancov alebo ide o náznaky obštrukcie a nesúhlasu s prácou špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

ilustracia, fico, nacek
Neprehliadnite

Žarty nabok. Štvrtá Ficova vláda je reálnou možnosťou