Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu diskutoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v španielskom meste La Coruňa o energetickej kríze, ktorú spôsobila vojna na Ukrajine. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Súcit s Nemeckom

Sánchez na rokovaní uviedol, že ,,súcití" s Nemeckom pre jeho naliehavú potrebu nájsť alternatívy k rope a zemnému plynu z Ruska. Podľa jeho slov by EÚ mala v tejto oblasti nájsť spoločné riešenia.

,,Dôsledky vojny na Ukrajine sa dotýkajú nás všetkých, no jednoznačne väčší dopad majú na krajiny s vyššou závislosťou od ruských fosílnych palív... takže máme pochopenie pre situáciu, v ktorej je Nemecko," povedal španielsky premiér.

Dodal, že ,,Nemecko je vedúcou európskou ekonomikou, takže je v záujme Španielska, aby sa mu darilo".

Ďalší plynovod s Francúzskom

Scholz zopakoval, že podporuje iniciatívu Madridu na vybudovanie ďalšieho väčšieho plynovodu s Francúzskom, ktorý by mohol pumpovať zemný plyn a potenciálne aj zelený vodík na sever do zvyšku Európy. Tento nápad však nezískal žiadnu podporu od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.                        

Nemecký kancelár uviedol, že so Sánchezom nehovoril o Nemeckom navrhovanom systéme protivzdušnej obrany pre Európu, ako to očakávali niektoré španielske médiá.

Išlo už o 25. kolo takýchto nemecko-španielskych medzivládnych konzultácii, uviedla na svojej oficiálnej webovej stránke nemecká vláda. Rokovania sa mali pôvodne konať počas dvoch dní (5. a 6. októbra), boli však skrátené z dôvodu neformálneho summitu EÚ v Prahe, ktorý sa začína vo štvrtok.            

Ďalšie dôležité správy

WA 58 Skopje - Španielsky premiér Pedro Sánchez gestikuluje počas tlačovej konferencie so severomacedónskym premiérom Dimitarom Kovačevskim v Skopje v nedeľu 31. júla 2022. Sánchez pricestovalirirkr na jednodňovú oficiálnu návštevu Severného Macedónska v rámci svojej cesty po krajinách západného Balkánu. FOTO TASR/AP 

Spain's Prime Minister Pedro Sanchez talks to the media during a news conference with North Macedonia's Prime Minister Dimitar Kovacevski, in the government building in Skopje, North Ma
Neprehliadnite

Čo ľudia od populistov čakajú? pýta sa Sánchez a dodal, že Putin vedie vojnu proti celej Európe