Polícia začne aktívnejšie poskytovať súčinnosť nemocniciam a mobilným očkovacím tímom, aby zabezpečila vyššiu ochranu pred verbálnymi, ale i fyzickými vyhrážkami zo strany odporcov očkovania.

Po stredajšom rokovaní ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).

"Faktom je, že zdravotnícky personál prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa im vyhrážajú, je potrebné preto prijať aktívne opatrenia, ktoré týmto incidentom zabránia," povedal Mikulec.

Krízový štáb sa konsenzuálne dohodol na konkrétnych opatreniach. Časť z nich bude okamžite aplikovaná do praxe, o ďalších budú hovoriť na nasledujúcom zasadnutí ÚKŠ, priblížil minister vnútra.

Podotkol, že témou ÚKŠ bola aj cielená a efektívna komunikačná stratégia zainteresovaných rezortov v tejto oblasti.

"Aby sme informovali, k akým útokom dochádza, čo z nich vyplýva, aké sú sankcie, akým spôsobom budú riešené. Samozrejme, takéto prípady už sú riešené aj momentálne," dodal Mikulec.

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran má podľa ministra určiť, koľko síl a prostriedkov možno na zvýšenú ochranu zdravotníkov použiť, polícia rovnako požiada o súčinnosť ďalšie bezpečnostné zložky, ako sú Ozbrojené sily (OS) SR, Zbor väzenskej a justičnej stráže a tiež Finančnú správu SR. Situáciu má polícia mapovať v súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva.

Priveľa útokov

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) ešte pred zasadnutím štábu povedal, že útokov na zdravotnícky personál je príliš veľa.

Po zasadnutí ocenil reakciu ministerstva vnútra na požiadavku zdravotníctva, aby rezorty konzistentným a jasným stanoviskom vyjadrili podporu zdravotníkom, ktorí niekoľko mesiacov bojujú s pandémiou.

"Prácu našich zdravotníkov si vážime a ministerstvo zdravotníctva veľmi jasne komunikuje, že svojich zdravotníkov budeme chrániť a urobíme všetky kroky pre to, aby svoju prácu mohli vykonávať v pokoji a prispeli sme týmto ako k ochrane verejného zdravia, tak aj k našich zdravotníckych pracovníkov," uviedol.

Na Krčméryho na Haiti strieľali

Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry, ktorý sa na rokovaní ÚKŠ zúčastnil, mal tiež skúsenosti s útokmi odporcov očkovania.

"Keďže tieto skúsenosti máme, napríklad z Haiti, kde na nás strieľali, vedeli sme sa s tým vysporiadať, no bolo nefér, že tie útoky smerovali aj voči členom rodiny," skonštatoval Krčméry.

Myslí si, že s pribúdajúcim počtom obetí v aktuálnej vlne pandémie bude klesať aj počet a intenzita útokov na zdravotníkov.

Ochranu podľa Mikulca bude polícia smerovať nielen na samotných zdravotníkov, hygienikov, ale aj ich blízkych.

"Aj dnes na zasadnutí ÚKŠ sme komunikovali, že ktokoľvek, kto sa bude cítiť vyhrážkami ohrozený, nech s tým oboznámi políciu," poznamenal.

Rezort spravodlivosti sa má tiež zaoberať novelou Trestného poriadku. Mikulec na margo toho uviedol, že by sa tam malo zjednodušiť priestupkové konanie, v rámci ktorého sa rieši mnoho prípadov šírenia hoaxov.

Mikulec naznačil aj snahu legislatívnymi nástrojmi sprísniť postup voči tým, ktorí prostredníctvom sociálnych sietí šíria hoaxy, zvyšujúce animozity a nevraživosť voči zdravotníkom i tým, ktorí zabezpečujú protipandemické opatrenia.

Opatrenia už aj predtým

Na ochranu zdravotníkov boli už v minulosti prijaté opatrenia. Podľa dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana sa tieto opatrenia budú posilňovať.

„Máme presný zoznam toho, kde sú mobilné centrá zriadené a budeme zvyšovať hliadky v týchto oblastiach, aby sme vedeli adekvátne zasiahnuť v prípade potreby,“ podotkol Hamran.

Polícia rieši každý prípad útokov na epidemiológov, snaží sa vyvracať aj hoaxy.

„Ak je tam nejaká zodpovednosť, napríklad trestnoprávna, tak v tom prípade pokračujú orgány činné v trestnom konaní,“ tvrdí Hamran.

Zvýšiť ochranu ľudí, ktorí pomáhajú s očkovaním a starajú sa o protipandemické opatrenia, vníma za nevyhnutné aj zástupca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Lukáš Baňacký. Poukazuje pritom na to, že už v predchádzajúcich vlnách pandémie sa stávali podobné prípady.

„Ak je niekto v službe, v ktorej sa svojím spôsobom obetuje, prečo by mal byť terčom ľudí, ktorí si takýmto zvráteným spôsobom budujú popularitu? Je preto na štáte a samosprávach, aby spojili svoje sily a kapacity a zabezpečili primeranú ochranu,“ povedal.

 

Počet nových prípadov koronavírusu prudko narastá.
Neprehliadnite

Pacienti s inými diagnózami sú luftom, Lengvarský zarába. Vysoké ceny za testy mátajú všetkých