Japonská vláda zapojí do boja proti vymieraniu populácie umelú inteligenciu. Algoritmy budú hľadať ideálne spojenia za pomoci pokročilých analýz dát z matričných úradov a vyplnených formulárov. Kabinet chce v roku 2021 samosprávam, ktoré podobné párovanie už skúšajú, prispieť dvoma miliardami jenov. Informujú o tom svetové médiá. Podľa sociológov sú ale pre zvýšenie pôrodnosti potrebné iné opatrenia.

V minulom roku sa v Japonsku narodilo menej ako 865- tisíc detí, to je historicky najmenej. Ešte v roku 2017 krajinu tvorilo 128 miliónov ľudí. Podľa vedeckých prepočtov by sa ale počet jej obyvateľov mal do konca storočia znížiť na asi 53 miliónov. Miestne úrady teraz využívajú jednoduché aplikácie, ktoré zohľadňujú len kategórie ako vek a príjem. Vďaka podpore vlády by po úpravách mali byť schopné párovať jedinca aj podľa ich koníčkov alebo hodnôt, aké považujú za dôležité. To všetko preto, aby mladým Japoncom pomohli nájsť lásku, uzavrieť manželstvo a mať deti.

Automobilová výroba
Neprehliadnite

Strašiak menom robotizácia? Pod jej vplyvom zanikne množstvo pracovných miest

Japonská ekonomika sa potýka s dramatickým nedostatkom pracovníkov a stále častejšie je nútená ich privážať zo zahraničia, čo bolo ešte pred pár desiatkami rokov skôr výnimkou ako pravidlom. Podľa antropologičky Sačiko Horigučiovej z medzinárodnej univerzity Temple ale existujú lepšie spôsoby, ako prinútiť mladých ľudí k založeniu rodiny. Skôr než umelá inteligencia by podľa nej zabrali lacné pôžičky. Vedkyňa sa domnieva, že čím menej mladí zarábajú, tým slabšia je ich chuť nadväzovať romantické priateľstvá a brať sa.

Podľa sociológov nemajú ženy v tradičnej japonskej spoločnosti od rodiny a mužov takmer žiadnu podporu. Musia pracovať, starať sa o deti aj o domácnosť. Zmeny sú v Japonsku pomalé a rovnoprávne zväzky mužov a ženy bývajú stále skôr vzácnosťou. Práve týmto smerom by preto podľa sociológov mala vláda napredovať.