Aj keď január je z hľadiska prerušených živností tradične najsilnejší, ten tohtoročný prekonal v Česku všetky rekordy. Oproti prvému mesiacu minulého roka počet prerušených činností v prípade samostatne zárobkovo činných osôb (OSZČ) vzrástol o 50 percent na 25 534. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnila spoločnosť Bisnode.

Za celý minulý rok pozastavilo činnosť 100-tisíc českých živnostníkov. To znamená o 40 percent viac než v roku 2019.

Mnohí Slováci sa ocitli v existenčných problémoch a nadávajú na pravidlá.
Neprehliadnite

Dôvera podnikateľov v januári 2021 je najnižšia od začiatku pandémie

„Nepriaznivý trend pokračuje aj tento rok. Podnikatelia sa v čoraz väčšom meradle dostávajú do existenčných problémov a dochádzajú im sily," uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová, ktorú citoval server novinky.cz. „Dôvodom je predovšetkým dlhotrvajúci lockdown, ktorý zasahuje najmä segment stravovania, ubytovania, cestovného ruchu, maloobchodu a služieb. Tvrdo sú však postihnuté aj nadväzujúce sektory," dodala.

Napríklad v oblasti stravovania v reštauráciách či v prípade stánkov a podobne prerušilo v januári tohto roka činnosť 1 470 podnikateľov. To je o 46 percent viac než pred rokom.

V oblasti maloobchodu v nešpecializovaných predajniach prerušilo činnosť 1 486 živnostníkov. To znamená medziročný rast o 20 percent. Čo sa týka kaderníctiev a kozmetiky, v tejto oblasti počet prerušených činností vzrástol o tretinu na 844.