Okrem toho, že vyšetrovanie odhalilo rozsiahle korupčné schémy, sa podarilo sa ministerstvu spravodlivosti presadiť niekoľko zásadných opatrení. To najzásadnejšie však ešte len čaká na definitívu. Súdna mapa má za cieľ priniesť vyšší výkon justície, podľa návrhu rezortu sa budú prekresľovať súčasné obvody a  niektoré súdy zostanú iba detašovanými pracoviskami. Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta vníma, že o opatreniach sa vedie intenzívna diskusia, sám by však postupoval inak. Podľa neho treba razantnejšie nápady, aby sa situácia v kľúčovej oblasti pohla smerom vpred. V rozhovore pre TREND priblížil svoje nápady, no zhodnotil napríklad aj spoluprácu s inými poprednými predstaviteľmi spravodlivosti.

V rozhovore sa dočítate:
  • ako vníma legislatívnu aktivitu Ministerstva spravodlivosti SR
  • čo by podľa neho mohlo justícii pomôcť
  • ako vníma diskusiu o očiste súdnictva

Začnime tým, čo zamestnávalo verejnosť v posledných mesiacoch – očista. Vyšetrovatelia zatkli desiatky sudcov, ale aj iných funkcionárov. Nie je podľa vás čas začať hovoriť o tom, ako ďalej?

Ak hovoríme o týchto skutočnostiach, tak sa domnievam, že problémy sú niekde inde. Áno, celú spoločnosť zmietajú informácie o korupcii, ale v prípade sudcov, išlo napríklad o služobne tých mladších. Treba sa preto pozrieť, ako sa do systému dostali. Podľa mňa je problém už pri výberových konaniach, ktoré v súčasnosti síce kladú dôraz na odbornosť, ale prevláda v nich anonymita a o tých ľuďoch prakticky nič nevieme.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa