Prezident Joe Biden v pondelok vyhlásil, že nemôže zaručiť, že sa USA vyhnú nesolventnosti, zatiaľ čo sa budú demokrati a republikáni hádať o tom, ako zvýšiť limit štátneho dlhu.

Na jednej strane čelí odhodlaniu republikánov ochromiť jeho dynamiku a znovu získať kontrolu nad Kongresom v budúcoročných voľbách, na druhej strane bojom medzi svojimi demokratmi o podporu programu rozvoja infraštruktúry a sociálnych výdavkov.

A zatiaľ čo sa Biden snaží presadiť svoj balík výdavkov na infraštruktúru vo výške 1,2 bilióna USD (1,03 bilióna eur) a balík sociálnych výdavkov potenciálne vo výške 2 biliónov USD, americkej ekonomike hrozí možné nesplácanie dlhu.

Prezident prešiel v pondelok do ofenzívy v prejave, ktorý útočil na republikánov a hrozbu nesplácania dlhu USA, pričom tlačil na svoju Demokratickú stranu, aby uzákonila zablokovaný program domácich výdavkov v hodnote niekoľkých biliónov dolárov.

„Republikánska obštrukcia by mohla sotiť našu ekonomiku z útesu,“ povedal Biden v prejave v Bielom dome a varoval, že nemôže zaručiť, že bude príslušný zákon schválený včas.

Na snímke budova Kapitolu vo Washingtone.
Neprehliadnite

Americký kongres schválil zákon o financovaní federálnych inštitúcií, má zabrániť shutdownu