Izrael od nedele ponúka tretiu dávku vakcíny od spoločnosti Pfizer dospelým osobám s oslabeným imunitným systémom. Minister zdravotníctva Nican Horowitz dodal, že úrady zároveň zvažujú, či dajú tretiu dávku vakcíny k dispozícii aj širšej verejnosti, k rozhodnutiu však zatiaľ nedospeli.

V Izraeli opäť rastie záujem obyvateľov o očkovanie, a to vzhľadom na rýchle šírenie vysoko infekčného koronavírusového variantu delta. Prírastky nových prípadov nákazy sa za posledný mesiac zvýšili z jednociferných čísel na približne 450 nových prípadov denne, približuje agentúra Reuters.

Zaočkovaná bola približne polovica z 46 pacientov, ktorí sú aktuálne v Izraeli v súvislosti s nákazou novým koronavírusom v ťažkom stave. Väčšina z nich patrí podľa úradov k niektorej z rizikových skupín. Reuters dodáva, že v 9,3-miliónovom Izraeli dosiaľ zaočkovali prinajmenšom prvou dávkou vakcíny približne 5,7 milióna ľudí.

JB 23 Gaza - Muž ponúka zákazníkom ťavu na jazdu na pláži plnej ľudí pri pobreží Stredozemného mora niekoľko dní po vyhlásení prímeria a skončení jedenásťdňovej vojny medzi hnutím Hamas a Izraelom, v Gaze 25. mája 2021. FOTO TASR/AP

A man offer camel rides to customers on the shores of the Mediterranean Sea, as life begins to return to a semblance of normal, days after the end of an 11-day war between Gaza's Hamas rulers and Israel, Tuesday, May 25, 2021, in Gaza City. (AP Photo/John Minchillo)
Neprehliadnite

V Izraeli prvýkrát za dva mesiace hlásili vyše sto nových denných prípadov nákazy

Záujem o tretiu dávku

Spoločnosti Pfizer a BioNTech, ktorých vakcínou sa v Izraeli začalo očkovať v decembri, vo štvrtok oznámili, že regulačné úrady v Európe, USA aj inde vo svete požiadajú v priebehu nasledovných týždňov o povolenie očkovať aj treťou dávkou svojej vakcíny proti ochoreniu covid-19. Odvolávali sa pritom na zvýšené riziko nakazenia sa, ku ktorému podľa nich dochádza približne po šiestich mesiacoch od podania druhej dávky ich vakcíny.

Pfizer
Neprehliadnite

Pfizer a BioNTech chcú úrady požiadať o povolenie podávať tretiu dávku vakcíny

Pfizer a BioNTech uviedli, že čoskoro chystajú zverejniť presnejšie údaje týkajúce sa tohto rizika, a to aj v odbornom časopise. Odvolávali sa aj na dáta z Izraela týkajúce sa poklesu účinnosti ich vakcíny, ku ktorým došlo po šiestich mesiacoch od očkovania druhou dávkou.

V tejto súvislosti uviedli, že „ochrana voči závažnému priebehu ochorenia (COVID-19) zostala počas celých šiestich (skúmaných) mesiacov vysoká“, klesla však ochrana voči symptomatickému priebehu covidu.

Nechcú sa unáhliť

Sharon Alroyová-Preisová z izraelského ministerstva zdravotníctva uviedla, že Izrael sa neplánuje unáhliť s rozhodnutím o tom, či tretiu vakcínu podávať aj širokej verejnosti. Povedala, že momentálne tam zaznamenávajú ohniská nákazy prevažne medzi deťmi a ich rodičmi.

Zároveň označila za zatiaľ nejasné, či je vakcína menej účinná voči variantu delta a či je miera nákazy vyššia u osôb, ktoré boli zaočkované v januári alebo vo februári v porovnaní s tými, ktorým bola vakcína podaná až neskôr.

Izrael sa súčasne teraz s Pfizerom dohodol aj na skoršom doručení ďalšej dodávky vakcín, ktorá bola pôvodne plánovaná na september. Premiér Naftali Bennett v nedeľu vládnemu kabinetu oznámil, že táto dodávka dorazí už 1. augusta.

Sprievod hrdinov covidu
Neprehliadnite

Top o covide: Epidémia covidu tu bola už pred 20-tisíc rokmi. Delta zhoršila účinnosť vakcín