Tento týždeň Liverpoolska univerzita zverejnila meta-analýzu 18 štúdií spojených s používaním liečiva ivermektín. Štúdie už dávnejšie zistili, že podávanie ivermektínu je spojené so znížením zápalu a rýchlejšou neutralizáciou vírusu Sars-Cov-2.

Viktor Orbán
Neprehliadnite

Rýchle očkovanie je ohrozené: Európa prišla o ďalšie dodávky. Maďarsko vzhliada k Rusku a Číne

Veľký test ivermektínu

Výsledkom meta-analýzy Liverpoolskej univerzity je zníženie rizika úmrtia až o 75 percent na vzorke pacientov s miernymi až ťažkými stavmi covidu-19. Výsledok opäť povzbudil očakávania, že ivermektín môže byť „zázračný liek“ na boj s covidom.

Závery analýzy sú však triezvejšie. Hovoria, že mnoho štúdií, z ktorých čerpali, neboli vykonávané konzistentne a neboli odborne verifikované. Samotná vzorka pacientov bola len o čosi väčšia ako dvetisíc ľudí. Ivermektín by mal byť ešte predtým, ako bude schválený regulátormi, dôsledne testovaný vo veľkom klinickom skúšaní, hovorí analýza.  

A práve to sa ide už čoskoro udiať. Oxfordská univerzita oznámila, že začína nábor do celonárodného klinického skúšania s názvom Principle, ktorého cieľom je posúdiť účinnosť ivermektínu.

Pre svet je výbornou správou, že najvýznamnejší svetoví vedci z prestížnej univerzity sa idú pustiť do testovania lieku, ktorý môže zachrániť životy tisícom ľudí. Na rozdiel od doterajších klinických skúšaní o výsledkoch oxfordského skúšania nebude pochýb.

Lekárnik v Bolívii
Neprehliadnite

Existuje účinný liek na covid? Niektorí vedci si to myslia. Rusko ho vraj už má

Zlá správa

Zlou správou pre svet ale je, že takéto skúšanie prichádza až takmer rok po tom, ako sa zistilo, že ivermektín má silné antivirálne účinky. Bolo to na jar minulého roka, keď liečivo dokázalo v skúmavke rýchlo neutralizovať vírus Sars-Cov-2.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa