Nádejný liek proti novému koronavírusu, hojne používaný v Latinskej Amerike a momentálne už aj na Slovensku, v nedávno vydanej štúdii nepreukázal signifikantne lepšie výsledky.

Ivermektín, ktorý sa používa na liečenie parazitov, pred rokom ukázal výborné výsledky pri neutralizácii vírusu Sars-Cov-2 v skúmavke. Tieto výsledky podnietili snahu mnohých lekárov aj vedcov o jeho aplikáciu do liečebného protokolu covidu.

Kým niektoré štúdie poukazovali na úspech Ivermektínu v liečbe covidu, väčšine z nich chýbala dostatočná vedecká konzistentnosť. Vznikla tak situácia, kedy proti sebe stál tábor jeho priaznivcov a tábor skeptikov.

Ivermektín
Neprehliadnite

Liečba Covidu ivermektínom vzbudzuje kontroverzie aj medzi vedcami

Skeptici poukazovali na skutočnosť, že iba vysoké dávky lieku, ktoré nemusia byť bezpečné, dokážu skutočne pomôcť. Zároveň sa obávali, že ľudia budú užívať ivermektín vo forme určenej pre zvieratá, ktorá nie je vhodná pre ľudí.

Oficiálne stanovisko väčšiny krajín bolo, že na klinické použitie ivermektínu nie sú dostatočné dôkazy.

Ivermektín sa stal novým hydroxychlorochínom. Aj z tohto dôvodu sa pristúpilo k viacerým novým skúšaniam, ktoré mali za cieľ zistiť účinnosť ivermektínu.

Kým väčšina z nich iba prebieha, výsledky jedného z prvých zverejnili na začiatku marca. Štúdia o účinkoch ivermektínu medzi ľuďmi s miernym priebehom choroby bola vykonaná na vzorke 476 pacientov, u ktorých bol zaznamenaný mierny priebeh choroby.

Lekárnik v Bolívii
Neprehliadnite

Existuje účinný liek na covid? Niektorí vedci si to myslia. Rusko ho vraj už má

Výsledky štúdie

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa