Írske regulačné úrady udelili v stredu americkej spoločnosti Meta, pod ktorú patria sociálna sieť Facebook a Instagram, pokutu 390 miliónov eur za porušenie pravidiel ochrany údajov. A zakázali spoločnosti nútiť používateľov v Európe, aby súhlasili s personalizovanými reklamami na základe ich on-line aktivity. 

Írska komisia pre ochranu údajov (Irish Data Protection Commission, DPC) uložila vo svojom rozhodnutí dve pokuty v celkovej výške 390 miliónov eur, ktoré by mohli otriasť obchodným modelom spoločnosti Meta. Facebooku bola uložená pokuta 210 miliónov eur, zatiaľ čo Instagram dostal pokutu 180 miliónov eur.

EK udelila pokuty za takmer miliardu eur

Je to najnovší finančný trest pre spoločnosť Meta za porušenie ochrany osobných údajov. Európska komisia udelila spoločnosti od roku 2021 pokuty v celkovej výške viac ako 900 miliónov eur.

Meta, ktorá má v rámci Európy svoje sídlo v Írsku, uviedla, že sa proti rozhodnutiu odvolá.

DPC pri rozhodnutí vychádza zo sťažností podaných po tom, ako v máji 2018 nadobudli účinnosť pravidlá ochrany osobných údajov v Európskej únii (EÚ), známe ako všeobecné nariadenie o ochrane údajov alebo GDPR.

DPC začala vyšetrovanie po sťažnostiach používateľov Facebooku a Instagramu, ktorí nemohli pokračovať vo využívaní ich služieb bez súhlasu s príslušnými podmienkami poskytovania služieb. Meta tým efektívne prinútila používateľov súhlasiť s tým, že ich údaje môžu byť použité na cielené reklamy. To porušuje pravidlá ochrany súkromia v EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Meta chce vlastné pravidlá. Zákon v USA vidí ako ohrozenie svojho obchodného modelu
Neprehliadnite

Eurokomisia upozornila spoločnosť Meta, že pravdepodobne porušila protimonopolné zákony