Podobne ako mnoho investorov v oblasti nehnuteľností, aj Vincent Chiara stále pochybuje o budúcnosti kancelárskych budov. Aj napriek tomu ich vo veľkom skupuje vo viacerých kanadských mestách. Verí totiž, že prišiel na niečo, čo si ostatní nevšimli, píše agentúra Bloomberg.

Kúp a zbúraj

Ceny kancelárskych budov v Kanade klesli natoľko, že v mnohých prípadoch dokonca nedosahujú ani hodnotu pôdy, na ktorej stoja. Chiarova firma Groupe Mach so sídlom v Montreale už do nich od marca 2020 investovala viac než jednu miliardu kanadských dolárov (750 miliónov amerických dolárov). Ide o klasickú taktiku typu „kúp a zbúraj“.  

Pokles cien kancelárskych budov je možné pripísať niekoľkým faktorom. Jedným z nich je prebytok kancelárskych priestorov spojený s klesajúcim dopytom spoločností, ktoré znižujú stavy či prechádzajú na prácu z domu. To vyvolalo tlak na ceny, vďaka čomu sa tieto nehnuteľnosti stali pre investorov ako je Chiara dostupnejšími.

Rozdiel medzi cenou a hodnotou pozemku podľa Chiaru hravo pokryje náklady na demoláciu a výstavbu nových bytov. O tie je núdza nielen v Kanade, ale aj všade vo svete. Pôda, ktorú možno využiť na výstavbu nových domov, má preto pridanú hodnotu.

Práve toto zmýšľanie motivovalo spoločnosť Groupe Mach stať sa druhým najväčším kupcom kancelárskych budov v Kanade. Vyplynulo to z údajov spoločnosti Altus Group. Na prvom mieste je Oak Street Real Estate Capital patriaci pod Blue Owl Capital. Táto firma síce kúpila iba jednu budovu v Calgary, no dala za ňu až 1,2 miliardy kanadských dolárov (896 miliónov dolárov).

Prehnaný pesimizmus

Viceprezident firmy Altus pre riešenia v oblasti poskytovania dát Raymond Wong je presvedčený, že stratégiu redevelopmentu možno aplikovať nielen v Kanade, ale aj všade vo svete. „Ak to naozaj funguje aj v iných krajinách, inštitúcie a developeri by mohli zvážiť proaktívnejší prístup,“ dodal.

Kancelárske budovy však ešte stále nie sú z najhoršieho vonku. V rámci mnohých trhov si ich prenajíma o 30 percent menej ľudí než v období pred pandémiou. Počet nevyužitých kancelárskych priestorov dosahuje niekoľkoročné maximá a väčšina investorov a expertov očakáva, že ich hodnota ešte viac klesne, keďže trh sa bude ďalej prispôsobovať vyšším úrokovým sadzbám.

Podľa Capital Economics klesne hodnota kancelárskych budov v Spojených štátoch o 35 percent v porovnaní s vrcholom v roku 2025. Potrvá ďalších 15 rokov, kým sa z toho znovu spamätajú. Chiara aj napriek prognózam verí, že tento pesimizmus je sčasti prehnaný. Nájomná aktivita v rámci jeho nehnuteľností vykazuje známky oživenia. Mnohé z budov, ktoré skupuje, budú ďalej fungovať ako kancelárske priestory.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke vyhradené parkovacie miesta pre registrovaných obyvateľov v rámci rezidenčného parkovania v mestskej časti Petržalka v Bratislave 25. februára 2020. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Majitelia rodinných domov čelia novému problému. Štvrtina z nich nevie, kde bude parkovať