Spoločnosť Verejné prístavy, ktorá chce postaviť terminál na skvapalnený plyn v Bratislave, zapracuje všetky pripomienky z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredia. Urobí tak v technickej štúdii. Investor deklaruje aj ďalšie kroky.

Uviedla to Katarína Šubertová z kancelárie generálneho riaditeľa spoločnosti.

Štúdia realizovateľnosti podľa investora identifikuje najvhodnejšiu technológiu na výrobu a distribúciu LNG pre verejný prístav Bratislava vzhľadom na jeho špecifiká. Urobí tak na základe porovnania dostupných technológií skvapalnenia, uskladnenia a čerpania LNG na trhu.

Verejné prístavy pred samotnou realizáciou vypracujú aj projekt pre územné rozhodnutie a projekt pre stavebné povolenie.

„Termín výstavby LNG terminálu závisí od termínu získania stavebného povolenia. O to bude možné požiadať až po ukončení ďalšej fázy projektovej prípravy,“ podotkla Šubertová.

Cieľom projektu je podľa spoločnosti prispieť k modernizácii služieb vo verejnom prístave Bratislava a podporou zavádzania infraštruktúry pre alternatívne palivá prispieť k znižovaniu negatívnych vplyvov na životné prostredie.

„Realizácia projektu prispeje k ekologizácii verejného prístavu Bratislava v súlade s požiadavkami na zavádzanie alternatívnych palív vo verejných prístavoch v rámci krajín Európskej únie,“ tvrdí. Investor hovorí, že terminál vie plniť aj opačnú funkciu, a to prečerpávanie LNG dovezeného loďami na ďalšiu distribúciu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke nádrže na ropu v ropnom termináli na chorvátskom ostrove Krk v meste Omišalj 18. marca 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Plánovaný LNG terminál je v rozpore s cieľmi Parížskej dohody, upozorňuje Greenpeace