Americký výrobca čipov Intel v reakcii na ich globálny nedostatok rozšíri produkciu. V americkom štáte Arizona vzniknú za 20 miliárd dolárov dve nové továrne a firma bude čipy vyrábať aj na zákazku pre externých záujemcov. V utorok to oznámil nový generálny riaditeľ Pat Gelsinger. Za tým účelom vznikne samostatná obchodná divízia, ktorej budovanie podľa šéfa firmy potrvá roky.

Problém s nedostatkom polovodičov majú v období pandémie mimo iného svetové automobilky. Volkswagen, General Motors, Ford, Renault, Toyota, Fiat Chrysler či Nissan museli kvôli výpadkom dodávok aj zastavovať alebo prerušovať výrobu.

File - An exterior view of Intel Corp. headquarters is seen in Santa Clara, Calif., in this Tuesday, Sept. 5, 2006 file photo. The European Union fined Intel Corp. a record €1.06 billion ($1.44 billion) on Wednesday May 13, 2009 over sales tactics it said the world's biggest computer chip maker used to block smaller rival AMD. (AP Photo/Paul Sakuma)
Neprehliadnite

Intel má zaplatiť za porušenie patentov 2,18 miliardy amerických dolárov

Intel výrobe čipov dominoval po desaťročia, v poslednej dobe ale nabral v porovnaní s ázijskou konkurenciou oneskorenie vo vývoji. Od doby, kedy spoločnosť Apple predstavila svoj prvý smartfón sa len ťažko prispôsoboval odklonu od osobných počítačov k mobilným zariadeniam. Intel je stále ziskový, ale najväčší rozkvet z éry PC má dávno za sebou, uviedla agentúra AP. Apple mu vlani zasadil ďalšiu ranu, keď oznámil, že pre svoje počítače Mac bude používať vlastné čipy. Gelsinger v utorok tiež uviedol, že v najbližších mesiacoch oznámi aj rozšírenie kapacít v Európe. Akcie Intelu po utorkovom oznámení posilnili o viac ako tri percentá.

Intel je jednou z mála posledných spoločností, ktorá čipy navrhuje aj vyrába. Konkurenti Qualcomm a Apple si navrhnuté čipy nechávajú vyrábať u zmluvných partnerov. Krok Intelu podľa agentúry Reuters pomôže vyrovnať technologickú rovnováhu vo svete a posilní Európu a Spojené štáty. Vzhľadom k napätiu vo vzťahu k Číne sa vlády oboch kontinentov začali obávať koncentrácie výroby čipov na Taiwane.