Inflácia v Poľsku by mohla na dvojcifernej úrovni zotrvať až do konca roka 2024. Povedal to v pondelok člen menovej rady poľskej centrálnej banky Ludwik Kotecki, podľa ktorého by zvyšovanie úrokových sadzieb malo byť výraznejšie a rýchlejšie. 

Len mierne zvýšili úrokovú sadzbu

Poľská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu začiatkom septembra o 25 bázických bodov na 6,75 percenta. To bolo najslabšie zvýšenie v rámci súčasného cyklu zvyšovania úrokových sadzieb, pričom banka ako dôvod uviedla pokračujúce inflačné tlaky, zároveň však aj očakávaný slabší rast ekonomiky.

„Myslím si, že zvýšenie sadzby je príliš slabé," povedal Kotecki pre súkromnú spravodajskú televíziu TWN24. Ako však dodal, banka bude podľa neho v takomto (slabšom) tempe pokračovať aj v ďalších mesiacoch. „Myslím si, že by bolo lepšie, keby sme už na začiatku roka pristúpili k výraznejšiemu zvýšeniu sadzieb," povedal.

Inflácia sa dlhodobo nedostane pod 10 percent

Poukázal na jadrovú infláciu, ktorá dosahuje približne 10 percent a dodal, že úrokové sadzby na takejto úrovni by výrazne prispeli k spomaleniu miery inflácie. Za súčasných okolností sa však obáva, že pod 10 percent sa inflácia v Poľsku nedostane do konca roka 2024.

Ďalšie dôležité správy

Inflácia
Neprehliadnite

Inflácia v Poľsku sa v auguste zrýchlila najviac za 26 rokov