Miera inflácie v Maďarsku v novembri vzrástla na 22,5 percenta, zatiaľ čo o mesiac skôr predstavovala 21,1 percenta. Zatiaľ čo v marci mzdy medziročne vzrástli v priemere o päť percent, v apríli sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšili o 6,1 percenta, informoval dnes Štatistický úrad. Číslo je lepšie ako predpoklady analytikov, ktorí očakávali prepad HDP o necelé štyri percentá. Naďalej najviac zdražujú energie a potraviny. Maďarsko má najvyššiu infláciu spomedzi krajín V4. V medzimesačnom porovnaní sa ceny zvýšili o 1,8 percenta.

Energie a potraviny

Najvýraznejší nárast, o 65,9 percenta, zaznamenali v kategórii elektrina, plyn a iné palivá. Na druhom mieste je kategória potraviny s medziročným rastom cien o 43,8 percenta. Napríklad vajcia sú oproti vlaňajšiemu novembru drahšie o 102,9 percenta, chlieb o 81,8 percenta a mliečne výrobky o 79 percent. O viac ako 70 percent zdražel tiež syr, maslo alebo cestoviny, mäso je drahšie o viac ako 50 percent.

Analytici s rastom cien počítali, už ale len s miernym. Odhady sa väčšinou pohybovali okolo 22 percent.

Opatrenia maďarskej vlády

Maďarská vláda už skôr prijala opatrenia, ktorých cieľom bolo znížiť ceny niektorých položiek, napríklad bravčového mäsa, stolového oleja a múky, aby tak prispela k zmierneniu inflácie. Tá je napriek tomu najvyššou spomedzi krajín visegrádskej štvorky, ktorej členmi je popri Maďarsku tiež Česká republika, Slovensko a Poľsko.

Cenový strop maďarská vláda už vlani zaviedla tiež pri pohonných látkach, keď ale začali palivá dochádzať, bola nútená tento týždeň strop zrušiť. Výsledkom bol silný rast cien, takže benzín sa po odporúčaní maďarskej petrochemickej spoločnosti MOL teraz predáva zhruba za rovnakú cenu ako v Česku. Podľa maďarských médií sa ale ceny pri niektorých čerpacích staniciach bezprostredne po zrušení cenového stropu zvýšili aj viac.

Ďalšie dôležité správy

Amsterdam.
Neprehliadnite

Tempo rastu inflácie v Holandsku v novembri opäť kleslo