Inflácia v eurozóne môže v krátko a strednodobom horizonte prekonať očakávania, uviedol člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky a šéf holadnskej centrálnej banky Klaas Knot.

Tento výhľad pre rast cien je podľa neho dostatočným dôvodom na ukončenie núdzového programu nákupov dlhopisov PEPP v marci 2022.

Inflácia sa tento rok prudko zrýchlila. Prispelo k tomu viacero jednorazových faktorov, ale viacero pozorovateľov a odborníkov, vrátane expertov Medzinárodného menového fondu (MMF), v poslednom čase varuje, že zvýšená inflácia môže trvať dlhšie, než sa predpokladalo.

Inflačné riziká smerujú podľa Knota nahor. Riziko ďalšieho zrýchlenia rastu cien v „krátko- a dlhodobom horizonte súvisia predovšetkým s vytrvalejšími problémami na strane ponuky a silnejšou domácou dynamikou zvyšovania miezd a cien", uviedol guvernér De Nederlandsche Bank (DNB).

Nákup
Neprehliadnite

Inflácia v septembri prudko zrýchlila na 4,6 percenta. Ide o takmer desaťročné maximum

Podľa Knota, ktorý patrí v Rade guvernérov ECB medzi jastrabov, aj ak sa tieto riziká nematerializujú, samotný základný scenár ECB ospravedlňuje ukončenie núdzového pandemického programu nákupov aktív PEPP v objeme 1,85 bilióna eur.

Knota však neznepokojuje dlhodobý inflačný výhľad a odmietol obavy, že rast cien sa môže dostať spod kontroly.

Poukázal na to, že inflačný výhľad sa vrátil do normálu a trhové inflačné očakávania počítajú s rastom cien, ktorý je v súlade s dvojpercentným cieľom ECB. Podľa Knota je tento vývoj pozitívny. „Po dlhom období nezdarov a deflačných rizík sú to dobré správy.“

burza
Neprehliadnite

Podielovým fondom ide karta. Lenže časy vysokých ziskov ohrozuje inflácia

Tempo rastu spotrebiteľských cien sa v uplynulých desiatich rokoch väčšinou pohybovalo pod inflačným cieľom ECB, a to aj napriek bezprecedentným stimulom, vrátane programu nákupu aktív, lacných úverov pre banky a negatívnych úrokových sadzieb.

Podľa základného scenára ECB sa inflácia v eurozóne do konca roka zvýši na 4 percentá, a potom počas roka 2022 opäť klesne pod cieľové dve percentá.